MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 04.05.2016
Aktualności
Kanał RSS

Ponad 283 tys. uczniów rozpoczyna dziś maturalną sesję egzaminacyjną. Nie każdy wie, że jej twórcą był Karl Abraham von Zedlitz. Ten pruski minister i pomysłodawca egzaminu maturalnego urodził się nie gdzie indziej tylko właśnie w Czarnym Borze. To on wprowadził w roku 1788 dzisiejszą maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich, której zdanie wprowadzało w krąg elity państwowej i pozwalało na podjęcie dalszych studiów bądź pracy.
Karl von Zedlitz urodził się 4 stycznia 1731 roku w Czarnym Borze (niem. Schwarzwaldau), ukończył Szkołę Rycerską w Brandenburgu, następnie został członkiem najwyższego trybunału w Berlinie. W roku 1770 został Ministrem Sprawiedliwości, a w rok później Ministrem do spraw Kościoła i Szkolnictwa.

Z okazji Dnia Strażaka wszystkim Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych pragniemy złożyć wyrazy szacunku i uznania za służbę, trud, poświęcenie i ofiarność.
W tym uroczystym, świątecznym dniu składamy serdeczne podziękowania za lata społecznej i bezinteresownej służby.
Życzymy dalszych osiągnięć w pełnionej służbie, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym oraz wielu lat w zdrowiu.

W dniu 10 maja 2016r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury w Czarnym Borze, odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa Czarny Bór, którego tematem będzie:
- zmiana Uchwały nr 1/2015 zebrania wiejskiego sołectwa Czarny Bór z dnia 23.09.2015r. w sprawie przeznaczania środków Funduszu Sołeckiego w Czarnym Borze na 2016 rok,
- sprawy różne.

Przypominamy o ostatnim terminie wypełniania Wniosków Obszarowych tj. wtorek 10.05.2016r. od godz. 9.00 do 14.00 w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kamiennogórskiej 22.

Rolnicy posiadający bydło, owcy, kozy proszeni są o przyniesienie paszportów zwierząt.

Fundcja Edukacyjna Przedsiębiorczości oraz Agencja Nieruchomości Rolnych ogłaszają XV EDYCJĘ PROGRAMU „STYPENDIA POSMOSTOWE" dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych 2016r. Program skierowany jest do maturzystów, którzy ukończą szkołę ponadgimnazjalną w 2016 roku i spełniają łącznie następujące kryteria:
• dostaną się na pierwszy rok dziennych studiów I stopnia lub jednolitych magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich;
• są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polską;
• osiągnęli na egzaminach maturalnych co najmniej 90 punktów, liczonych zgodnie z algorytmem załączonym do Regulaminu.
• są dziećmi byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie umowy o pracę w okresie co najmniej 2 lat;

W związku z przypadającym we wtorek (tj. 03.05.2016 r.) Świętem Konstytucji 3 Maja o jeden dzień zostaje przesunięty odbiór odpadów komunalnych w Gminie Czarny Bór.
Odbiór wtorkowy zostaje przeniesiony na środę, ze środy na czwartek, z czwartku na piątek, a z piątku na sobotę.

Urząd Gminy Czarny Bór wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej SANIKOM Sp. z o.o. w Lubawce organizują w dniach: 25.04.2016 r. - 06.05.2016 r. na terenie gminy Czarny Bór zbiórkę odpadów wielkogabarytowych (tj.: zużytych mebli, dywanów) oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wg następującego harmonogramu:
- 25.04.2016 r. - Borówno, na parkingu przy sklepie, Borówno 78,
- 26.04.2016 r. - Czarny Bór, za budynkiem przedszkola w Czarnym Borze, ul. Skalników 5a,
- 27.04.2016 r. - Czarny Bór, na skrzyżowaniu ul. Polnej i Świerkowej,
- 28.04.2016 r. - Czarny Bór, na ul. Parkowej, przy Zakładzie Lecznictwa Odwykowego,
- 29.04.2016 r. - Grzędy, przy przestanku autobusowym (naprzeciwko budynku Grzędy 19),
- 02.05.2016 r. - Grzędy Górne, przy sklepie, Grzędy Górne 12,
- 04.05.2016 r. - Jaczków, przy sklepie, Jaczków 26,
- 05.05.2016 r. - Witków, przy budynku szkoły (Witków 89),
- 06.05.2016 r. - Witków, przy budynku GOK (Witków 13).
Odpady należy umieszczać w kontenerach w wyznaczonych wyżej miejscach.
Odbiór kontenerów będzie odbywał się w godzinach od 8:00 do 9:00, dnia następnego.

W piątek, 22 kwietnia w Jaworze, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Uroczystość odbyła się w Schronisku Młodzieżowych, a Wojewodzie towarzyszyła Minister Elżbieta Witek. Rządowe wsparcie w tym roku przyznano 48 samorządom. W sumie do gmin i powiatów trafi ponad 30 mln zł. Wśród samorządowców, którzy przyjechali na zaproszenie Wojewody do Jawora był m.in. Adam Górecki, Wójt gminy Czarny Bór, który odebrał promesę na kwotę 150.000 zł. Z przyznanych środków odbudowana zostanie między innymi droga gminna w Grzędach (dz. nr 31 i 35 ).

 

5-8 maja 2016 na Zamku Piastowskim w Legnicy odbędą się II Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. W imieniu Organizatora serdecznie zapraszamy.

Wójt Gminy Czarny Bór wraz z Wójtem Gminy Stare Bogaczowice zapraszają do wspólnego biegania. Dnia 2 maja 2016 r. odbędzie się „Górski Półmaraton z Flagą na Trójgarbie". W imprezie może wziąć udział każdy, kto w dniu biegu ukończy 16 lat. Mieszkańców Gminy Stare Bogaczowice, Gminy Czarny Bór oraz okolic zapraszamy na start o 12:00 przy stadionie w Starych Bogaczowicach. Zapisy ruszyły. Chętni mogą zapisywać się na bieg pod poniższym linkiem:

http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=2245

Opis trasy - http://veloviewer.com/routes/4574590

W sobotę 23 kwietnia już od samego rana można było zauważyć wielki ruch wokół przedszkola w Czarnym Borze. To rodzice, nauczyciele, pracownicy przedszkola i dzieci podjęli akcję „Zielono wokół nas". Pod kierunkiem pani leśnik Doroty Stodolak wszyscy rodzice wraz z dziećmi wzięli się do pracy. Pomagała im Pani Ania Dziewit, dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno Przedszkolnego oraz Renata Chruszcz, zastepca wójta gminy. Wokół przedszkola powstały fantastyczne klomby indywidualnie projektowane i wykonywane przez poszczególne oddziały przedszkolne.  Dzięki pomysłowości wykonawców powstały miniaturowe ogrody botaniczne o bogatej różnorodności roślin, wśród których zamieszkały „biedronki" i „żabki". A sam ogród przedszkolny został wzbogacony o ciekawe gatunki krzewów, roślin i drzew podarowanych przez rodziców, Nadleśnictwo z Kamiennej Góry i Urząd Gminy w Czarnym Borze. Po ciężkiej pracy na wszystkich czekała kiełbaska z grilla, ciasto, kawa i herbata. Humory dopisały. Pogoda także. Wielkie podziękowania za zaangażowanie i trud dla wszystkich, którzy brali udział w tej akcji.

Dzisiaj w sali widowiskowej Centrum Kultury w Czarnym Borze odbyło się uroczyste podpisanie umowy w sprawie realizacji inwestycji pn. „Budowa obwodnicy Czarnego Boru - drogi łączącej drogę powiatową nr 3366D z drogą wojewódzką 367-etapIII" z Wykonawcą robót firmą STRABAG.
Na uroczystość, oprócz przedstawiciela firmy STRABAG Pana Marka Rybczyńskiego, przybył wicewojewoda dolnośląski Pan Kamil Zieliński, posłowie ziemi wałbrzyskiej Pani Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz Pani Agnieszka Kołacz Leszczyńska. Na sali gościli również radni, kierownicy jednostek, sołtysi, przedstawiciele kopalni Melafir oraz mieszkańcy Czarnego Boru. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz, wójt Adam Górecki, który opowiedział jak bardzo ważna jest to inwestycja nie tylko dla mieszkańców miejscowości Czarny Bór ale i dla całej gminy. Jej realizacja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ cały ruch ciężarowy zostanie wyprowadzony na nową obwodnicę poza centrum Czarnego Boru a realizacja nowego szlaku komunikacyjnego przyczyni się do uruchomienia nowych terenów inwestycyjnych o obszarze około 17 hektarów. Wójt zaznaczył również, że bardzo ważnych aspektem gospodarczym dla tej inwestycji jest fakt, że całość budowy zamknie się w kwocie ok. 10.000.000 zł a gmina wyda na ten cel tylko około 2.300.000 czyli 23%kosztów całej inwestycji.

W czwartek Przedszkole ,,Melafirek" w Czarnym Borze zorganizowało po raz kolejny Konkurs Recytatorski z cyklu ,,Polscy poeci dzieciom". W tym roku został wybrany poeta Ludwik Jerzy Kern i to jego wiersze recytowali uczestnicy konkursu. Konkurs po raz pierwszy odbył się w auli Centrum Kultury, a maluchy starowały w trzech kategoriach wiekowych: dzieci 3-4 letnie, dzieci 5-6 letnie, dzieci z klas I-III. Do udziału w konkursie, oprócz wychowanków czarnoborskiego przedszkola zgłosiły się dzieci z  Miejskiego Przedszkola w Mieroszowie, Szkoły Filialnej w Witkowie, Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze. W przedszkolu gościli także jak co roku podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących i Niedosłyszących w Nowym Siodle. Gościem specjalnym był wójt Adam Górecki, który rozpoczął zmagania gratulując wszystkim dzieciom odwagi i pasji i życzył uczestnikom dobrej zabawy.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czarnym Borze zawiadamia, że w dniach 18 i 19.04.2016r. (poniedzialek i wtorek) od godziny 9:00 do godz. 15:00 w związku z planowanymi pracami na sieci wodociągowej nastąpią przerwy w dostarczaniu wody dla mieszkańców przy ul. Parkowej. Nadrzecznej, Kamiennogorskiej, Zamkowej i Słonecznej w Czarnym Borze.
Za utrudnienia przepraszamy.

Wójt Gminy Czarny Bór zaprasza mieszkańców na uroczyste podpisanie umowy w sprawie realizacji inwestycji pn. „Budowa obwodnicy Czarnego Boru - drogi łączącej drogę powiatową nr 3366D z drogą wojewódzką 367-etapIII" z Wykonawcą robót firmą STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Wysoka, ul. Lipowa 5A, 52-200 Wrocław, które odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2016 r. o godz. 10:00 w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Czarnym Borze, ul. Sportowa 43.
Inwestycja dofinansowana będzie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl