MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 16.09.2014
Aktualności
Kanał RSS

W dniu 26 sierpnia br. odbyło się przekazanie placu pod budowę I etapu obwodnicy Czarnego Boru firmie wykonawczej. Data przekazania placu budowy stanowi historyczny moment dla mieszkańców gminy Czarny Bór. Gmina na przestrzeni ostatnich 30 lat nigdy nie była tak blisko od realizacji kluczowej i długo oczekiwanej inwestycji. W przekazaniu placu budowy uczestniczył Andrzej Lipiński – wicestarosta wałbrzyski. Oddany do użytku most powiatowy przy ul. Wałbrzyskiej w Czarnym Borze to inwestycja, która wesprze realizację kolejnej, a mianowicie rozpoczętej właśnie budowy obwodnicy miejscowości – mówi Andrzej Lipiński. Cieszy mnie, że w tak krótkim czasie, bo niespełna 3 lat udało się przejść cała procedurę projektową, uzyskać dofinansowanie z dwóch źródeł, wyłonić wykonawcę i rozpocząć budowę. Wierzę, że jeśli tempo prac będzie tak imponujące jak do tej pory, to w ciągu najbliższych 2 lat uda nam się wybudować całą obwodnicę – mówi Adam Górecki, wójt gminy.

Już dziś zapraszamy serdecznie zawodników trenujących biathlon oraz kibiców na zawody, które odbędą w dniach 26-27.09.2014 r. na stadionie sportowym w Czarnym Borze.

Centrum Kultury w Czarnym Borze zaprasza wszystkie panie z gminy Czarny Bór na zajęcia AEROBIKU. Preferujesz aktywne spędzanie wolnego czasu, chcesz poprawić swoje samopoczucie i mieć szczupłą sylwetkę? - te zajęcia są właśnie dla Ciebie. Start już w najbliższy czwartek - 18 września. Szczegóły na plakacie.

 

Fundacja „Inceptum”  w partnerstwie z Gminą Czarny Bór zakończyła realizację Projektu pt. „Przełącz energię” z Działania IX, Poddziałania  9.5. POKL współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na inicjatywę mieszkańców gminy. Program był skierowany do 50 uczniów i uczennic gimnazjum w GZSz-P w Czarnym Borze. Dzięki działaniom projektowym uczestnicy uzupełnili deficyty wiedzy i umiejętności z matematyki, fizyki  i informatyki. Dowiedzieli się co to przedsiębiorczość. Powołali do życia Szkolny Ośrodek Kariery, który już na trwale będzie działał w gimnazjum. Odwiedzili zreformowane szkoły techniczne w Wałbrzychu i Kamiennej Górze, lokalne zakłady pracy, WSSE w Wałbrzychu i DARR w Szczawnie.

Stowarzyszenie „Dolnośląski Kongres Kobiet" we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałbrzychu i „Kobiecankami" serdecznie zaprasza do udziału w Regionalnym Dolnośląskim Kongresie Kobiet, który obędzie się 13 września. Szczegóły na plakacie.

W miniony weekend w Dusznikach Zdroju podczas Mistrzostw Polski w biathlonie letnim na nartorolkach świetnie spisali się zawodnicy UKN Melafir Czarny Bór, którzy zdobyli aż 5 medali. W biegu sprinterskim IV miejsce wśród seniorów i I miejsce w rywalizacji juniorów zajął Wicemistrz Świata juniorów - Mateusz Janik (wychowanek UKN Melafir obecnie AZS AWF Wrocław), I miejsce w rywalizacji juniorów młodszych zdobył Bartłomiej Filip, VI miejsce w kategorii juniorek młodszych zajęła Paulina Król. W drugim dniu rywalizacji w biegu pościgowym Mateusz Janik zajął VI miejsce wśród seniorów i II miejsce w kategorii juniorów. Ponownie w kategorii juniorów młodszych bezkonkurencyjnym okazał się Bartłomiej Filip na strzelnicy pomylił się tylko jeden raz, a wśród juniorek młodszych III miejsce zajęła Paulina Król. Wśród seniorów w biegu sprinterskim i pościgowym najlepszy okazał się Krzysztof Pływaczyk (były wychowanek UKN Melafir obecnie BKS WP Kościelisko).

W dniu 25 sierpnia 2014r. zawarto umowę z firmą "TRAKO" WIERZBICKI I WSPÓLNICY S.J., z siedzibą we Wrocławiu na opracowanie Zintegrowanego Programu Transportu Publicznego dla 22 Gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, tj.: Gmina Boguszów-Gorce, Gmina Czarny Bór, Gmina Dobromierz, Gmina Głuszyca, Gmina Jaworzyna Śląska, Gmina Jedlina-Zdrój, Gmina miejska Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Gmina Lubawka, Gmina Marcinowice, Gmina Mieroszów, Gmina miejska Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Gmina Stare Bogaczowice, Gmina Strzegom, Gmina Szczawno-Zdrój, Gmina miejska Świdnica, Gmina Świdnica,  Gmina Świebodzice, Gmina Walim, Gmina Żarów.


Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na podstawie informacji otrzymanych z IMGW Wrocław, ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Przewiduje się wystąpienie burz z opadami deszczu, możliwy grad od godz. 11.00 - 8 września do godz. 24.00 - 8 września br., podczas których opady deszczu wyniosą 15-25 mm, a lokalnie 40 mm.

W radosnej atmosferze, przy akompaniamencie muzycznym Zespołów Ludowych i wbrew deszczowej pogodzie w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Czarnoborskie Dożynki Gminne i Święto Pieroga. Obchody dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie, od Mszy Św. odprawionej na placu przy kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Uczestnicy nabożeństwa przed świątynią otrzymywali ręcznie robione kotyliony dożynkowe przygotowane przez podopiecznych gminnych świetlic. Biskup Legnicki - Jego Ekscelencja dr hab. ks. Zbigniew Kiernikowski powitał tłumnie zgromadzonych pod kościołem mieszkańców gminy oraz przybyłych gości. Pobłogosławił przyniesione kłosy zbóż, kwiaty i zioła uformowane w postaci wieńców dożynkowych, a następnie zaprosił wszystkich do wspólnej liturgii. Oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Janicki nadała obrzędom niezwykłe podniosły charakter.

Trwa akcja bezpłatnych badań mammograficznych na terenie Powiatu Wałbrzyskiego. Badanie, na terenie naszej gminy, odbędzie się w Czarnym Borze w niedzielę – 7 września 2014 r. Mammobus zatrzyma się na placu przy Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Już dziś zachęcamy panie w wieku 50-69 lat z gminy Czarny Bór do wzięcia udziału w badaniu, po wcześniejszym zgłoszeniu. Szczegóły na plakacie.

Przełom sierpnia i września to czas zakończenia okresu ciężkiej pracy w polu związanej ze żniwami oraz podziękowania za zbiory. Obchody Święta Plonów zwanych potocznie Dożynkami gromadzą nie tylko rolników bezpośrednio zaangażowanych w prace przy żniwach, ale także odbiorców płodów rolnych – mieszkańców polskich miast i miasteczek. Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję oraz chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę po raz kolejny jest organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim - Gminnych Dożynek i najstarszego na Dolnym Śląsku - XI Święta Pieroga. Imprezę, która odbędzie się 31 sierpnia 2014 r. na stadionie w Czarnym Borze poprzedzi uroczysta Msza Św. dziękczynna odprawiona na placu przy kościele parafialnym w Czarnym Borze przez Jego Ekscelencję Biskupa Legnickiego – ks. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego. Następnie uczestnicy uroczystości w różnobarwnym korowodzie dożynkowych udadzą się ul. Słoneczną na stadion sportowy.

Już wkrótce rozpoczną się prace polegające na przebudowie mostu przez Potok Grzędzki w ciągu drogi gminnej w Grzędach Górnych, który ucierpiał w wyniku intensywnych opadów deszczu w lipcu 2011 r. W rezultacie przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę zadania – firmę P.P.H.U. STA-POL z Mieroszowa. Wartość zadania opiewa na kwotę blisko 130.000,00 zł. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2014 r. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 84.000,00 zł ze środków zewnętrznych, a jej realizacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców sołectwa - podkreśla Adam Górecki, wójt gminy.

Fundusz Sołecki to środki wydzielone z budżetu gminy na każde sołectwo pozwalające na realizację tych inwestycji, które wskażą mieszkańcy. Ta oddolna inicjatywa dająca możliwość decydowania w ramach określonych środków, jaka inwestycja powinna być zrealizowana w sołectwie lub kilku z nich. W celu aktywizacji mieszkańców naszej Gminy w tym roku postanowiliśmy przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną i dać możliwość zgłaszania swoich propozycji nie tylko na wrześniowych zebraniach wiejskich, ale już dużo wcześniej, bo przez cały miesiąc SIERPIEŃ. Inwestycja finansowana z Funduszu Sołeckiego musi spełniać określone wymagania formalne: 1. zadanie własne gminy (zgodnie z art. 7 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym), 2. służy poprawie warunków życia mieszkańców, 3. jest zgodna ze strategią rozwoju gminy (do wglądu na stronie www.bip.czarny-bor.pl w zakładce Strategia Gminy). Formularz do wypełnienia w zakładce "więcej".

Gmina Czarny Bór już po raz 11 jest organizatorem „Święta Pieroga”, które gromadzi w niewielkiej gminie tysiące amatorów ciasta wypełnionego nadzieniem. Uczestnicy imprezy mają jednak okazję nie tylko posmakować pierogów w różnych konfiguracjach smakowych, ale również wziąć udział w kulinarnej rywalizacji. Święto Pieroga odbędzie się już tradycyjnie podczas Gminnych Dożynek - 31 sierpnia na stadionie sportowym w Czarnym Borze, a zawodnicy stający w szranki będą konkurować w kilku kategoriach: kucharze profesjonaliści i restauracje, instytucje i organizacje oraz osoby indywidualne – ekipy amatorskie. Uczestnicy konkursu mają możliwość nie tylko zaprezentować swoje umiejętności kulinarne, ale również sprzedawać pierogi, po które ustawiają się długie kolejki chętnych. W tegorocznej edycji konkursu na laureatów czekają nagrody w postaci sprzętu gospodarstwa domowego o łącznej wartości blisko 6.000,00 zł. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Gwarantujemy świetną zabawę i promocję w lokalnych mediach.

Zespół Ludowy „Grzędowianki” wszystkich mieszkańców do udziału w otwartych warsztatach i próbach zespołu, na których będzie można poznać historię i tradycję związaną ze śpiewaniem pieśni ludowych. Projekt pod nazwą „Pamiętamy o korzeniach” ma na celu propagowanie i tradycji ludowej przeniesionej na teren gminy Czarny Bór przez naszych przodków. Poprzez realizację tego projektu Zespół chce zapobiec zanikowi pamięci o naszych korzeniach, a efektem finalnym będzie nagranie płyty z muzyką ludową. Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Lubawce. Szczegółowe informacje na plakacie.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl