MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 02.04.2015
Aktualności
Kanał RSS

16 marca 2015 r. w auli Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów za wysokie osiągnięcia w nauce za I semestr roku szkolnego 2014/2015.
Stypendia z rąk Wójta Gminy Czarny Bór - Pana Adama Góreckiego i Dyrektor GZSz-P - Pani Anny Dziewit odebrało 36 uczniów z klas IV - VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI c. Rodzice przybyli, aby towarzyszyć swoim pociechom w tej ważnej dla nich chwili. Zachęcamy wszystkich uczniów, aby dołożyli starań i dołączyli do grona stypendystów. Taką szansę będą mieli już za kilka miesięcy.


Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze włączyła się do ogólnopolskiej akcji i zorganizowała Wybory Książek 27 marca br. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, natomiast głównym organizatorem była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole" we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Celem przeprowadzonych wyborów była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz dostosowanie księgozbioru biblioteki do zainteresowań czytelniczych. Wybory w naszej bibliotece przeprowadzili uczniowie starszych klas gimnazjum, którzy czuwali nad ich przebiegiem, uczestniczyli w pracach komisji, pomagali młodszym uczniom oraz wykonali dokumentację fotograficzną tego wydarzenia.

 

19 marca 2015 r. Gminny Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Józefa Pawlika w Czarnym Borze został oficjalnie przyjęty do elitarnego Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego. To bardzo duże wyróżnienie dla naszego Zespołu.
Ideą Stowarzyszenia jest propagowanie nowatorstwa pedagogicznego. Swoje działania opiera na konkretnych celach.

 

Informujemy, iż ze względu na wypadające Święta Wielkanocne 2015 harmonogram odbioru odpadów komunalnych zmieszanych jak i selektywnych zostanie przesunięty o jeden dzień tj.:

z 06.04.2015 r. (poniedziałek) na 07.04.2015 r. (wtorek),
z 07.04.2015 r. (wtorek) na 08.04.2015 r. (środa),
z 08.04.2015 r. (środa) na 09.04.2015 r. (czwartek),
z 09.04.2015 r. (czwartek) na 10.04.2015 r. (piatek),
z 10.04.2015 r. (piątek) na 11.04.2015 r. (sobota).

Od 13 kwietnia 2015 r. odbiór odpadów odbywać się będzie zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.

Od 7 kwietnia 2015 r. w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kamiennogórskiej 22 w Czarnym Borze rusza Punkt Przyjęć dotyczący Wypełniania Wniosków Obszarowych, w którym będą dyżurować pracownicy Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Powiatowy Zespół Doradców w Wałbrzychu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rolników z terenu gminy Czarny Bór w każdy wtorek w godz. 9.00 do 14.00. Rolnicy posiadający bydło, owcy, kozy proszeni są o przyniesienie paszportów zwierząt.

Wielkanoc z całą symboliką i porą roku, na jaką przypada wywołuje skojarzenia z budzącą się do życia naturą, z soczystą zielenią. Wielkanocne Warsztaty Ekologiczne pozwolą poznać sposoby jak zdrowo dla nas i dla naszego środowiska zorganizować zbliżające się święta. Na praktycznych zajęciach dowiemy się dlaczego warto jeść nieprzetworzone (zdrowa dieta na wiosnę), jak być blisko zielonego, czyli: ozdabiamy wielkanocny stół, tworzymy wielkanocne pocztówki i drzewko, robimy wydmuszki.
W programie przewidziano także koncert piosenek polskich i francuskich, stoiska z Eco wyrobami, a na dzieci czekają również zajęcia z animatorką.
Na Wielkanocne Warsztaty Ekologiczne zapraszamy do Centrum Kultury w Czarnym Borze w najbliższą sobotę (28 marca), na godzinę 12.00. Wstęp wolny.

W poniedziałkowe popołudnie w Sali widowiskowej Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Czarnym Borze odbyła się uroczysta gala wręczenia Dyplomów sportowych dla zawodników, którym Wójt Gminy Czarny Bór przyznał stypendia sportowe. Stypendia są gratyfikacją pienieżną dla sportowców, którzy dzięki swojej ambicji, ciężkiej pracy i poświęceniu, odnoszą sukcesy i osiągnięcia sportowe. W 2015 roku uhonorowanych zostało 17 zawodników pochodzących z czterech klubów sportowych: UKN „Melafir", AZS AWF Wrocław i ULZKS „Heros" oraz KS Taekwon-Do „Kobra".

Piątek, 20 marca 2015, okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla naszej gminy. Już w południe w Warszawie wójt gminy Adam Górecki odebrał wyjątkową nagrodę, którą corocznie otrzymuje tylko jeden samorząd w Polsce - Doroczna Nagroda Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Kapituła obradująca w dniu 9 marca pod przewodnictwem Pana Jerzego Stępnia, prezesa FRDL, postanowiła nominować do Dorocznej Nagrody autorów 5 projektów. Spośród nich w czasie uroczystości finałowej dn. 20 marca ogłoszono zwycięzcę a została nią właśnie Gmina Czarny Bór za projekt „Budowa Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Czarnym Borze".
Oprócz przepięknej statuetki wójt otrzymał również czek opiewający na kwotę 7.500 zł z przeznaczeniem na działania kulturalne w gminie.
To niezwykłe wyróżnienie dla naszej niewielkiej gminy jest powodem do radości i dumy tym bardziej, że patronat nad tą nagrodą objęli Narodowe Centrum Kultury oraz Polski Komitet do spraw UNESCO.

Ośrodek „Działaj Lokalnie" Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Granica" z siedzibą w Lubawce ul. Dworcowa 33
ogłasza nabór wniosków na
KONKURS DZIAŁAJ LOKALNIE IX 2015
na terenie gmin: Lubawka, Kamienna Góra, Marciszów, Mieroszów, Czarny Bór i Stare Bogaczowice.
Program Działaj Lokalnie wspiera projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Konkurs jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych, lokalnych instytucjach oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

W Urzędzie Gminy Czarny Bór został odebrany pierwszy dowód osobisty wydany według nowych przepisów. Cała procedura trwała 20 dni.
Od 1 marca 2015 obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez System Rejestrów Państwowych. Nowy dowód osobisty nie zawiera adresu zameldowania, zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu oraz danych dotyczących wzrostu i koloru oczu. Pojawi się informacja o polskim obywatelstwie. Co więcej, dzięki usunięciu tego typu informacji, nie będzie istniała konieczność wymieniania każdorazowo dokumentu z powodu zmiany meldunku.

Ledwo rozpoczęło się przedwiośnie, a już Ochotnicze Straże Pożarne z naszej gminy wyjeżdżały do gaszenia pożarów łąk i nieużytków. Bardzo duże zagrożenie pożarowe stwarzają czynności związane z wypalaniem pozostałości roślinnych oraz suchej trawy. Niefrasobliwość oraz ludzka bezmyślność powoduje, że mogą zapłonąć pobliskie lasy, altanki na ogródkach działkowych, a także zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Oprócz bezpośredniego zagrożenia pożarem, wypalanie suchej roślinności wpływa ujemnie na wiele elementów przyrodniczych, takich jak przerwanie procesu formowania się próchnicy, wyjałowienie gleby, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Pożar traw oznacza zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków.

 

Informujemy, iż od dnia 10 marca 2015 r. stanowisko ds. wymiaru podatków i opłat lokalnych (zajmujące się m.in. sprawami dot. podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego oraz zwrotu podatku akcyzowego) zostało przeniesiono na parter pok. Nr 1

 

Z dorobkiem 2 złotych, 2 srebrnych i 1 brązowego medalu wrócili zawodnicy z Finału "Celuj w Igrzyska" (07-08.03.2015 Duszniki Zdrój). Karol Turek zdobył brąz w biegu indywidualnym i srebro w biegu sprinterskim juniorów młodszych, z jednym niecelnym strzałem na najwyższym podium stanął Przemysław Pancerz w biegu sprinterskim. W biegu indywidualnym juniorek młodszych V miejsce przypadło Paulinie Król, która w drugim dniu rywalizacji zdobyła złoto w biegu sprinterskim. Mateusz Janik AZS AWF Wrocław został powołany do kadry (bieg sztafetowy) na Mistrzostwa Świata w Kontiolahti zdobył srebro w biegu sprinterskim, Bartłomiej Filip zajął V miejsce.

W Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się eliminacje gminne XX Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Pegazik. Wyłonionych zostało dwóch laureatów i to oni będą nas reprezentować na etapie wojewódzkim w Kłodzku. Nad całością konkursu czuwało jury w składzie: Pani Barbara Ziółkowska - aktorka teatralna, Pani Małgorzata Olkowska - aktorka teatralna oraz Pani Elżbieta Gargała - dziennikarka.
W eliminacjach wzięło udział: 14 uczestników w kategorii Młodsi ( klasy IV - VI szkoły podstawowej) oraz 3 uczestników w kategorii Starsi (młodzież gimnazjalna).

W wesołej atmosferze, przy występie duetu scen operetkowych Nairy Ayvazyan oraz Tomasza Białek odbyły się obchody Dnia Kobiet. Około 200 mieszkanek gminy w piątkowy wieczór przyjęło zaproszenie wójta i tłumnie zgromadziło się w Sali Widowiskowej Centrum Biblioteczno - Kulturalnego w Czarnym Borze. Występom operetkowym towarzyszyli tancerze turniejowi Dominika i Daniel Trzemżalscy.
Zabawne dialogi i monologi wywoływały salwy śmiechu wśród widowni, a wykonywane z pełnym profesjonalizmem utwory spotkały się z ogromnym entuzjazmem. Nie było sposobności, żeby nie nucić takich przebojów jak: ''Usta milczą, dusza śpiewa'', ''Brunetki, blondynki'', ''W rytm walczyka serce śpiewa''.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl