MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 05.09.2015
Aktualności
Kanał RSS

Informujemy, iż od dnia 2 września 2015 r., w związku z przebudową, most w ciągu drogi powiatowej nr 3464D w Gostkowie zostanie zamknięty dla ruchu pojazdów mechanicznych i zostanie skierowany objazdami zgodnie z Tymczasową Organizacją Ruchem.

We wtorek w Gminnym Zespole Szkolno Przedszkolnym w Czarnym Borze odbyło się uroczyste otwarcie roku szkolnego 2015/2016. Już o 8.00 rano pierwsza inauguracja odbyła się w Filii w Witkowie a następnie o godzinie 9.00 kolejna inauguracja w Czarnym Borze. Na początek uczniowie przygotowali króciutką inscenizację a następnie w asyście pocztu flagowego odśpiewali hymn państwowy. Dyrektor Zespołu Szkół - Pani Anna Dziewit, serdecznie powitała przybyłych gości, uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Wszystkim uczniom życzyła sukcesów w nauce i wielu radosnych chwil, a nauczycielom pozytywnych efektów w pracy dydaktyczno-wychowawczej i satysfakcji z osiąganych wyników. Ciepłe słowa zwróciła też pani Dyrektor do uczniów rozpoczynających nowy etap szkolnej edukacji: zarówno w Szkole Podstawowej jak i Gimnazjum. W tym uroczystym dniu dyrektor wręczył również kilku nauczycielom gratulacje z okazji jubileuszu pracy edukacyjnej.

W związku z wejściem w życie zmian w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.), wprowadzonych ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 28 lipca 2015 r., poz. 1045) informujemy, że zmiany dotyczą m.in. ochrony oraz usuwania drzew i krzewów. W związku z powyższymi zmianami opracowany został nowy formularz wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości położonych na terenie Gminy Czarny Bór. Niniejszy wniosek obowiązuje od dnia 28 sierpnia 2015 r. - do pobrania

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice serdecznie zaprasza mieszkańców Aglomeracji do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.
Celem Konkursu jest stworzenie zbioru zdjęć przedstawiających piękno terenu Gminy Stare Bogaczowice. Prace konkursowe, z załączoną płytą CD oraz kartą zgłoszeniową, należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy Stare Bogaczowice, (58-312 Stare Bogaczowice, ul. Główna 132) do piątku 25 września 2015r. do godz. 15:30 włącznie lub przesłać pocztą na adres: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice, ul. Główna 132, 58-312 Stare Bogaczowice (decyduje data wpływu).

Jednym z najpiękniejszych, a na pewno największych świąt polskich rolników są dożynki. To symboliczne zwieńczenie całorocznej pracy, organizowane tradycyjnie po zakończeniu prac polowych, gdy wszystkie plony są już zebrane. Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję, chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, po raz kolejny jest organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim Gminnych Dożynek oraz najstarszego na Dolnym Śląsku Święta Pieroga.
6 września o godzinie 12.00 imprezę rozpocznie jak co roku polowa uroczysta msza św. odprawiona przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Niezwykle podniosły charakter uroczystości religijnej nada oprawa muzyczno-wokalna przygotowana przez Górali Czarnoborskich. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy ruszy ulicami Czarnego Boru na stadion sportowy. Tam, starostowie dożynek przekażą symboliczny bochen chleba wójtowi gminy i w ten sposób rozpocznie się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Dla przybyłych gości zostaną rozdane kotyliony wykonane przez dzieci z tegorocznych zbóż. Podczas święta plonów nie może zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wypleciony przez mieszkańców 5 sołectw. Rywalizacja grup wieńcowych będzie polegała nie tylko na ocenie wykonania wieńca, ale także na sposobie prezentacji grupy oraz ośpiewanie wieńca.

22-23 sierpnia w Dusznikach-Zdroju odbyły się mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach. Podczas dwudniowej imprezy zostało rozdanych dwanaście kompletów medali w różnych kategoriach wiekowych, z czego 11 krążków wywalczyli biathloniści z Czarnego Boru. To kolejna impreza, na której nasi zawodnicy wykazali się najwyższym poziomem sportowym w Polsce. W trakcie zawodów obchodzony był jubileusz 15-lecia Dolnośląskiego Związku Biathlonu, gdzie wśród licznie zgromadzonych kibiców i pasjonatów tej dyscypliny sportu Duszniki gościły Wójta Gminy Czarny Bór Pana Adama Góreckiego.

Państwo Anna (90 lat) i Ludwik (93 lat) Łatka z Borówna świętowali w sobotę niezwykły jubileusz - 70-tą rocznicę pożycia małżeńskiego, zwyczajowo nazywaną kamiennymi godami. Przysięgę małżeńską złożyli 20 sierpnia 1945 roku w kościele parafialnym w Woli Łąckiej - obecnym Witkowie. Sobotnia Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym w Borównie ślubem wnuczki Państwa Łatka, który miał być prezentem rocznicowym wnuczki dla dziadków. Mszę celebrował proboszcz Paweł Oskwarek, który udzielił błogosławieństwa Szanownym Jubilatom. Część oficjalna uroczystości odbyła się w Świetlicy Wiejskiej także w Borównie. Oprawę muzyczną podczas przemarszu z kościoła zapewnił Zespól Góralski Janicki. Na salę przybyli członkowie rodziny jubilatów, przyjaciele oraz zaproszeni goście - współorganizator uroczystości Wójt gminy Adam Górecki, Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz oraz Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura. Janicki zaśpiewali Jubilatom Sto Lat, były gratulacje, kwiaty, upominki, życzenia oraz piękny tort i tradycyjna lampka szampana.

Po raz dwunasty zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Konkursie Kulinarnym Na Najsmaczniejsze Pierogi. Konkurs odbędzie się 6 września 2015 roku na Stadionie w Czarnym Borze. Już tradycją jest, że święto Pieroga, połączone jest z Gminnymi Dożynkami i cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Dolnego Śląska. Na stoiska z pierogami już od południa ustawiają się długie kolejki, bo chętni nie tylko chcą degustować na miejscu, ale również robią zapasy pierogowe do domu. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: kucharze profesjonaliści, instytucje, organizacje oraz ekipy amatorskie. Każdy, kto bierze udzial w konkursie może sprzedwać swoje wyroby pierogowe podczas trwania Dożynek. W tym roku nagrodami będą czeki na ogólną kwotę około 4.500zł. Poniżej przedstawiamy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy. Bardzo serdecznie wszystkich chętnych zapraszamy.

Regulamin Konkursu

Formularz zgłoszeniowy

Przypominamy mieszkańcom, że punkty poboru wody pitnej , znajdują się w:
1. Borównie, obok świetlicy wiejskiej, przxy kościele parafialnym
2. Czarnym Borze, przy ul. Cmentarnej
3. Grzędach, przy kościele parafialnym
4. Grzędach Górnych, w hydrantach na terenie miejscowości
5. Jaczkowie, przy budynku nr 23 oraz obok pawilonu handlowego
6. Witkowie, przy kościele parafialnym

W przypadku, kiedy brak dostępu do wody dotyczy osób niepełnosprawnych lub starszych, którzy nie mogą samodzielnie tej wody odebrać, prosimy o kontakt telefoniczny z Urzędem Gminy z Panią Ewą Muras pod nr tel 74/8450139.

 

W związku z przedłużającą się falą upałów i znacznym wzrostem zużycia wody pobieranej z sieci publicznej, w celu uniknięcia przerw w dostawie wody, apelujemy o niewykorzystywanie wody z sieci publicznej do innych potrzeb niż socjalno-bytowe. Dlatego prosimy o niepobieranie wody z sieci publicznej do podlewania trawy, podlewania ogródków, podlewania upraw, mycia samochodów itp.
Wszystkich użytkowników sieci wodociągowej prosimy o bardzo racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą pitną.

 

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czarnym Borze zawiadamia, że w dniu 4 sierpnia 2015 r. od godz. 9:00 do godz. 11:00 w związku z prowadzonymi pracami na sieci wodociągowej nastąpią krótkotrwałe przerwy w dostarczaniu wody dla mieszkańców wsi Borówno. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Proces komputeryzacji czarnoborskiej biblioteki został zakończony. Od tej pory czytelnicy mogą mieć wgląd do swojego konta czytelniczego rejestrując się na platformie elektronicznej szukamksiążki.pl dostępnej na stronie internetowej naszej biblioteki www.biblioteka.czarnybor.pl w zakładce z prawej strony: Katalog książek MAK+
Usługa ta umożliwia czytelnikowi sprawdzenie bieżącego statusu książki ( tzn. czy jest w zasobach naszej bądź innej biblioteki, czy jest na półce lub w wypożyczeniu), sprawdzić, kiedy upływa termin zwrotu książki do biblioteki, wypożyczoną książkę w razie potrzeby ją prolongować. System również na kilka dni przed upływem terminu zwrotu zbiorów bibliotecznych automatycznie przypomina mailowo lub sms. Można też dokonać rezerwacji książek.
Zapraszamy zatem do korzystania z nowej usługi!

Zapraszamy chętnych mieszkańców Dolnego Śląska do wystawienia swoich wyrobów rękodzielniczych, artystycznych oraz płodów rolnych podczas największych w regionie Dożynek Gminnych i Święta Pieroga, które odbędą się 06.09.2015r. na stadionie w Czarnym Borze. Jeśli wytwarzasz samodzielnie produkty rękodzielnicze w przeróżnych dziedzinach, pieczesz chleby lub samodzielnie wykonujesz przetwory, malujesz obrazy lub rzeźbisz, wyplatasz kosze lub robisz biżuterię, haftujesz albo szyjesz pluszowe misie, hodujesz płody rolne lub robisz pyszne przetwory.....jednym słowem jeśli chcesz nieodpłatnie zaprezentować i sprzedawać swoje wyroby podczas Dożynek zgłoś się do 24.08.15 r. do dyrektora Centrum Kultury pana Grzegorza Łuczko pod nr tel. 74/8450242. Serdecznie zapraszamy!

W najbliższą sobotę przypada 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które miało za cel wypędzenie Niemców okupujących Warszawę. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, a skończyło 3 października 1944. Na siły niemieckie liczące 27 tys. żołnierzy wyruszyła armia składająca się z 47,5 tys. żołnierzy polskich. W wyniku dobrej organizacji, dobrego sprzętu wojskowego należącego do Rzeszy oraz brak pomocy dla Polaków (która była obiecana przez ZSRR), spowodowała, że próba wypędzenie Niemców zakończyła się niepowodzeniem.

Wakacyjne zajęcia w Centrum Kultury w Czarnym Borze rozpoczęły się 30.06. 2015 r. wspólnym ogniskiem, w trakcie którego prelekcję o bezpieczeństwie wygłosił pan dzielnicowy Mariusz Taras. Następnie zajęcia odbywały się we wszystkich świetlicach w ramach harmonogramu:
Poniedziałki pod hasłem „Sportowe poniedziałki"- prowadzone były zajęcia ruchowe i sportowe na świetlicach (gry w piłkę, w zbijaka, badmintona itp.), a 27.07 w Witkowie odbył się Turniej Piłki Nożnej w którym wzięło udział Ok. 60 dzieci podzielonych na 8 drużyn w 2 kategoriach wiekowych. Przyznano też puchary dla najlepszych strzelców i bramkarzy turnieju
.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl