MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 02.12.2015
Aktualności
Kanał RSS

27 listopada w czytelni Zespołu Szkół nr. 2 im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu odbyło się Podsumowanie III Konkursu Statystycznego Aglomeracji Wałbrzyskiej. Naszą szkołę reprezentowały trzy dwuosobowe drużyny: Aleksandra Kurnyta i Kornelia Gondek, Julia Pojasek i Kinga Banaś oraz Katarzyna Ludwig i Adrian Pyrdoł. Ogółem rywalizowało 9 drużyn z 4 szkół (Publiczne Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu, Publiczne Gimnazjum nr 9 w Wałbrzychu, Gmninny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarnym Borze). To nasi uczniowie okazali się najlepsi! Katarzyna Ludwig i Adrian Pyrdoł zdobyli I miejsce!

Już w ten weekend odbędzie się Czarny Bór Open i Puchar Polski Seniorek w zapasach kobiet pod patronatem Marszalka Województwa Dolnosląskiego. Walki toczone będą przez dwa dni w Hali Gimnazjum, przy ul. Sportowej 44. Czarny Bór Open to już od 10 lat wielka, międzynarodowa impreza, organizowana przez ULZKS „Heros" i jest nieporównywalnie większa od krajowego pucharu.
Do Czarnego Boru przyjedzie kilkaset zawodniczek z kilkunastu krajów, w tym między innymi Białorusi, Węgier, Francji, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Słowacji, Ukrainy i Rosji. W piątek, 4 grudnia, zjadą się zawodniczki do Czarnego Boru i w godz. 16 - 19.30 odbędzie się ich ważenie. Dzień później o 9.00 odbędzie się uroczyste otwarcie a od 9.30 będą rozgrywane walki eliminacyjne. W niedzielę zobaczymy walki finałowe o I miejsca oraz wręczenie medali. W imieniu prezesa „Herosa" pana Dariusza Piaskowskiego zapraszamy na Turniej i życzymy wielu sportowych wrażeń.

Pluszowy miś to od XIX wieku jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. Nie ma praktycznie domu, w którym nie zamieszkał by ten puchaty bohater.
Dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki czyli w 2002 roku ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszej gminie co roku ten dzień jest przez najmłodszych mieszkańców obchodzony uroczyście. 25 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze i Biblioteka Szkolna przygotowała dla świętujących przedszkolaków wiele niespodzianek. Jedną z nich był ogromny miś, który towarzyszył im w wielu zabawach. Podczas imprezy rozdano nagrody książkowe zwycięzcom konkursu plastycznego ,,Mój przyjaciel miś". Dużą radość dzieciom sprawiły maskotki, zebrane podczas akcji „Gimnazjalisto podaruj misia przedszkolakowi". Było wiele śmiechu i zabawy oraz małe co nieco - przedszkolaki skosztowały miodu lipowego - przysmaku Kubusia Puchatka.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 grudnia 2015 r. (czwartek) Urząd Gminy, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Punkt Przyjęć Powiatowego Urzędu Pracy oraz o/Banku BGŻ w Czarnym Borze będą nieczynne.
W dniach 24 - 27.12.2015 r. wszelkie zakłócenia związane z dostawą wody, energii elektrycznej oraz odbiorem ścieków prosimy zgłaszać pod poniższe telefony dyżurne:
Nr ogólny - 666 127 549
Instalacje wodno- kanalizacyjne, elektryczne - 694 291 680, 696 009 957
Za niedogodności przepraszamy.

Bardzo cenne nagrody czekają na uczestników pierwszej w Polsce Loterii Paragonowej, która ruszyła 1 października 2015 r. Najnowsza akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów zachęca Polaków do wydawania i brania paragonów fiskalnych oraz ma im uświadomić, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl
Loteria potrwa rok, w ciągu którego raz w miesiącu odbędzie się losowanie, w którym do szczęśliwca trafi samochód marki Opel Astra, a raz na kwartał będzie można wygrać Opla Insignię. Do tego zgarnąć będzie można iPady i laptopy marki Lenovo. W loterii nagradzani będą nie tylko klienci sklepów, ale i osoby uczciwie wystawiające paragony. Nagrodę otrzyma wystawca tego kwitu, którego posiadacz wygrał samochód. Taki przedsiębiorca otrzyma tablet.

We wtorek z pod rąk czarnoborskich seniorów wychodziły cuda wianki. Pachniało pomarańczami, cynamonem i jabłkami a seniorki wraz z jednym przedstawicielem płci męskiej tworzyli piękne stroiki i dekoracje domostw. A wszystko za sprawą projektu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który dofinansował zadanie „Czarnoborskie Spotkanie z Przyrodą".Celem projektu była nauka wykonywania dekoracji bez użycia plastikowych dekoracji a z wykorzystaniem naturalnych rzeczy jak mech, patyki, suszone owoce i kwiaty,len,szyszki, itp. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania uczestników i na podsumowanie wszyscy stwierdzili że nie wiedzieli, że drzemią w nich takie zdolności manualne.

Byłeś lub jesteś górnikiem , pracowałeś pod ziemią lub w kamieniołomach i chcesz spędzić sobotę w górniczej atmosferze? Mamy dla Ciebie idealną ofertę.
5 grudnia wójt gminy Adam Górecki oraz Zarząd Mineral Polska Sp. z o.o zapraszają na Biesiadę Górniczą z okazji Barbórki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 Mszą w intencji górniczej braci, która zostanie odprawiona w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Natomiast o godz. 16.30. w Karczmie Kamiennej przy ul. Wesołej 2 w Czarnym Borze zorganizowana zostanie tradycyjna karczma piwna dla zaproszonych gości poprowadzona przez śląski zespół JORGUSIE.
Bilety w cenie 10 zł dostępne są w Centrum Kultury w Czarnym Borze. Ilość miejsc ograniczona.   ZAPRASZAMY!

Dzień Pracownika Socjalnego to święto wszystkich pracowników służb społecznych, które w Polsce obchodzone jest 21 listopada. To odpowiedni moment na wyróżnienie ich pełnej poświecenia pracy oraz zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie ich służby dla społeczeństwa.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w przeddzień tego święta w siedzibie gminnego ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnym Borze odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego Wójt Gminy Adam Górecki złożył serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim pracownikom kierowanego przez Panią Edytę Śpiewak. Jako wyraz szacunku do pracy oprócz dyplomu z podziękowaniami Wójt wręczył wszystkim pracownikom czerwone róże.
Kameralne spotkanie przy kawie i okazjonalnym torcie było też znakomitą okazją do rozmowy o bieżących problemach, z jakich na co dzień doświadczają pracownicy pomocy społecznej.

 

 

Pszczoły, konie i brzózki to efekt końcowy projektu realizowanego w gminie Czarny Bór przez Forum Aktywności Lokalnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy gminy. W ramach zadania zrealizowano na terenie gminy trzy projekty: „Czarnoborska Pasieka Ratunkowa", „Wykorzystanie tradycyjnych odmian zwierząt gospodarskich w kontroli wegetacji i pielęgnacji krajobrazu" oraz „ Założenie ostoi zadrzewień na drogach przypolnych" . W ramach tych zadań utworzona została z inicjatywy pana Zbigniewa Mokrzyckiego pasieka z 11 ulami w tym ul inhalacyjny i edukacyjny. Piękne kolorowe ule zostały pomalowane przez dzieci ze świetlic wiejskich, które przy okazji uczyły się jak ważną rolę pełnią pszczoły w naszym środowisku.
Drugie zadanie zostało zainicjowane przez gospodarzy państwa Rozkochów z Witkowa, i dzięki ich zaangażowaniu udało się dać dom koniom Huculskim, które objęte są ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich

14 listopada obchodzony jest w całym kraju Ogólnopolski Dzień Seniora.
W Czarnym Borze święto to rozpoczęło się w piątek od koncertu Haliny Frąckowiak, która przez godzinę przypomniała nam mnóstwo szlagierów, doskonale znanych wszystkim przybyłym seniorom. Po koncercie organizator, wójt Adam Górecki, złożył wszystkim życzenia, wzniósł wraz z Seniorami toast i zaprosił przybyłych na poczęstunek. W sobotę spotkali się członkowie Klubu Seniora z Witkowa, którzy jak co roku w tym dniu wspólnie się bawią, tańczą i śpiewają. Podziękowali oni włodarzom miasta, dyrektorom jednostek i proboszczowi za całoroczną pomoc i wspieranie Klubu w jego działaniach statutowych. A potem przy akompaniamencie instrumentalisty zespołu „Radość" tańczyli do białego rana. I na zakończenie weekendu czyli w niedzielę, swoje święto obchodził Klub Seniora z Czarnego Boru, który też postanowił uczcić swoje święto przy wspólnej zabawie i tańcach.

Już od połowy października w czarnoborskich placówkach odbywały się pasowania na ucznia i przedszkolaka. Uroczystości rozpoczęły pierwszaki z Czarnego Boru a zaraz po nich dzieci z filii w Witkowie. Znajomość zasad zachowania się w szkole i na drodze, śpiew czy recytacja wierszy - takimi m.in. umiejętnościami musieli wykazać się uczniowie klas pierwszych zanim zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej i mimo stresu, związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z debiutem. Uroczystego pasowania dokonała pani dyrektor Anna Dziewit, a dzieci w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wójt Adam Górecki też przyniósł ze sobą upominki i życzył dzieciom dużo radości z nauki i samych dobrych ocen. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podsumowanie ćwierćwiecza samorządności, pamiątkowe dyplomy i srebrne herby oraz wręczenie statuetek „Zasłużony dla gminy Czarny Bór". Tak wyglądały obchody 11 Listopada i 25-lecia Samorządu w Czarnym Borze.
Gala, która odbyła się w Gminnym Zespole Szkolno Przedszkolnym w Czarnym Borze, rozpoczęła się od przepięknego apelu słowno-muzycznego, związanego ze świętem Niepodległości, przygotowanego przez uczniów prowadzonych przez Panią Krystynę Koralewską, Katarzynę Rafałowicz, Annę Janik, Iwetę Bugaj, Elżbietę Kargol oraz Arkadiusz Wodziaka
Następnie wójt gminy Adam Górecki przypomniał historię i twórców powstania samorządów w Polsce i opowiedział jak na przestrzeni tych 25 lat zmieniała się gmina Czarny Bór, a kilkunasto minutowy pokaz zdjęć w tle przypomniał wszystkim jak samorządność wpływała na niezwykłą aktywność społeczną mieszkańców gminy.

6 listopada w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu wójt Adam Górecki uczestniczył w XV Jubileuszowej Gali Stypendialnej programu „zDolny Śląsk" i XIII dolnośląskiej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Przyznano pięćdziesiąt trzy roczne stypendia w wysokości od 2500 do 3500 złotych, jedno stypendium specjalne w kwocie 5000 złotych oraz siedem „stypendiów pomostowych" w wysokości 5000 złotych rocznie. Podczas uroczystości prezentowane były sylwetki wybranych niegdysiejszych stypendystów, pokazując ich dalsze drogi rozwoju i kariery.
Wśród stypendystów znalazł się mieszkaniec gminy Czarny Bór Wojtek Filip, który otrzymał stypendium sportowe. Gratulujemy!

Narodowe Święto Niepodległości to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu - Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
W roku 2015 przypada również inna ważna rocznica a mianowicie 25-lecie Samorządności w Polsce. Ponieważ te dwie daty sa ze sobą powiązane Gmina Czarny Bór upamiętnia te wydarzenia piękną uroczystością.

Wałbrzyski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje w dniach 23-27 listopada 2015 r. "Tydzień Przedsiębiorcy" - cykl bezpłatnych seminariów i szkoleń przeznaczonych dla wszystkich płatników chcących skorzystać z fachowej wiedzy ekspertów ZUS.

W załączeniu:

Szczegółowy program oraz Karta zgłoszenia

Termin nadsyłania zgłoszeń 16.11.2015 r.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl