Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
data

Dożynki Gminne i XV Dolnośląskie Święto Pieroga za nami
03.09.2018

Wbrew niesprzyjającej aurze pogodowej, przy ogromnej mobilizacji i determinacji organizatorów, ale także uczestników i gości odwiedzających gminę 1 września odbyły się Czarnoborskie Dożynki Gminne i XV Dolnośląskie Święto Pieroga. Tradycyjnie, podobnie jak w latach ubiegłych, obrzędy dożynkowe i pierogową rywalizację na stadionie, poprzedziła uroczysta Msza Św. w oprawie góralskiej odprawiona w kościele parafialnym w Czarnym Borze. Następnie wielobarwny korowód, przy muzyce Zespołu Janicki, składający się z przedstawicieli wszystkich środowisk, m.in. sołectw gminnych, klubów sportowych, organizacji seniorów, zespołów ludowych, przedstawicieli jednostek oświatowych i kulturalnych na czele z władzami gminy i starostami dożynek przeszedł ulicami miejscowości na stadion sportowy. Uroczystości rozpoczął obrzęd Misterium Chleba, w którym to Starostowie Dożynek – Wiesława i Tomasz Kolscy przekazali na ręce włodarza gminy symboliczny bochen chleba upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów.

Następnie sołectwa zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Komisja w składzie: ks. Piotr Żukowski, dyrektor GZSz-P w Czarnym Borze – Anna Dziewit oraz Waldemar Jankowski - członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, oceniali nie tylko pomysł i estetykę wykonania wieńców, ale także sposób jego prezentacji. Bezkonkurencyjne w tym roku okazało się sołectwo Borówno. Wyróżnienia otrzymały sołectwa Grzędy/Grzędy Górne i Czarny Bór, za udział Jaczków i Witków. Następnie komisja w składzie wicestarosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski, przewodnicząca Rady Gminy – Sylwestra Wawrzyniak i radny gminy - Tomasz Kosek wyłoniła laureatów w konkursie na Najsmaczniejsze Pierogi. Wśród Kucharzy Profesjonalistów wygrała SIRBUD-Restauracja Maria, drugie miejsce zajęła Pierogowa Chata, a trzecie Soczyste Pieczyste ze Starych Bogaczowic. W kategorii Instytucje i Organizacje wygrało Przedszkole z Czarnego Boru, drugie miejsce zajął UKN Melafir. Wśród amatorów triumfowała Wiesława Wilk, drugie miejsce zajęła Angelika Michalik, a trzecie Sylwia Piksa. W trakcie Dożynek Gminnych odbywał się także Piknik Mleczny w ramach akcji mającej na celu promocję mleka i wyrobów mleczarskich organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Izbę Rolniczą. Uczestnicy Dożynek mieli okazję degustować przepyszne potrawy, których bazą są produkty mleczarskie, natomiast dzieci korzystały z animacji i ciekawych zabaw, których zwieńczeniem było wręczenie atrakcyjnych nagród.

Zebranym na stadionie swymi występami umilały czas zespoły Janicki, Grzędowianki i Radość. O godzinie 20:00 rozpoczął się występ gwiazdy wieczoru, zespołu Voyager Music, a po występie atrakcją był pokaz sztucznych ogni. Świetne humory dopisywały i zebrani na stadionie świętowali do późnych godzin nocnych.

Ogromne podziękowania za trud i zaangażowanie mimo fatalnej pogody kieruje do radnych gminy, sołtysów i rad sołeckich, stowarzyszeń seniorów i klubów sportowych, rad rodziców, jednostek podległych gminie oraz wszystkich podmiotów i osób indywidualnych. Przeprowadzenie tej imprezy nie byłoby bez Was możliwe – podkreśla Adam Górecki, wójt gminy.

« powrót