Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
data

Gmina czarny Bór przyjazna pszczołom
03.07.2019

Dolny Śląsk to jeden z regionów, z którego w ubiegłych edycjach "Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom" podpisało najwięcej samorządów. Gmina Czarny Bór przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji i tworzy przyjazne środowisko dla owadów zapylających. W tym roku pracownicy Urzędu Gminy we współpracy z pacjentami Zespołu Leczenia Odwykowego w Czarnym Borze wysadzili ponad 6000 sztuk drzew gatunku: lipa, klon, jesion, świerk odnawiając powierzchnie leśną w kompleksie stadionu oraz przy drogach gminnych.
W najbliższym czasie planujemy również: 1) wykonanie nasadzenia na terenach zielonych należących do gminy roślin przyjaznych pszczołom tj. roślin nektaro i pyłkodajnych; 2) zachęcanie mieszkańców do sadzenia roślin przyjaznych pszczołom poprzez: organizację konkursów np. najpiękniejszy ogród, balkon; 3) założenie łąki kwietnej dla pszczół; 4) założenie remiz śródpolnych wraz z Kołami Łowieckim, które dzierżawią obwody na terenie naszych gminy; 5) rozbudowa pasieki edukacyjnej, a w niej prowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą, społecznością lokalną; 6) prowadzenie zajęć z zakresu apiterapii.
Jak czytamy w Manifeście pszczołom zawdzięczamy 3/4 światowej produkcji żywności. Warto zatem zadbać, aby stworzyć tym owadom optymalne warunki do rozwoju - podkreśla Adam Górecki, wójt gminy.

 

« powrót