Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
BIP
data

Mistrzostwa Polski w Biathlonie letnim za nami
05.07.2021

Wspaniałe sportowe emocje, rywalizacja w duchu fair-play, upór i determinacja, gorycz porażki, która hartuje oraz słodki smak zwycięstwa. To wszystko spotkało zawodników i kibiców w miniony weekend w Czarnym Borze. MP rozpoczęły się w piątek - 2 lipca, a już od godzin porannych nad czarnoborską nartorolkostradą unosił się duch sportowej rywalizacji, a to za sprawą pierwszych startów indywidualnych w 4 kategoriach. Oficjalne rozpoczęcie zawodów odbyło się ok. godz. 12.00 od odśpiewania hymnu narodowego i wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt w asyście Olimpijczyków - Iwony Daniluk-Dereń, Zbigniewa Filipa i Dariusza Kozłowskiego. Uczczono też pamięć wybitnego trenera Józefa Pawlika wiązanką kwiatów złożoną przez Olimpijczyka z Turynu i Soczi - Krzysztofa Pływaczyka. Powitania zawodników, trenerów i działaczy klubowych oraz oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonali Urszula Filip - Prezes Ukn Melafir Czarny Bór, Zbigniew Waśkiewicz - Prezes Polskiego Związku Biathlonu oraz Adam Górecki - Wójt Gminy Czarny Bór.

 

- Witam wszystkich zawodników w gminie ludzi z pasją. Mam nadzieję, że naładujecie u nas baterię przed sezonem zimowym - mówił włodarz gminy.
Obecny na stadionie Mariusz Piejko - przedstawiciel Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" wręczył Urszuli Filip symboliczny czek o wartości 20.000,00 zł na wsparcie działalności Ukn Melafir Czarny Bór. - Dziękuję za dofinansowanie działalności Klubu. Te środki zostaną spożytkowane na szkolenie zawodników oraz zakup niezbędnego sprzętu - mówiła Prezes Klubu.
Po startach kilku kategorii, przystąpiono do dekoracji najlepszych zawodników. W katerigi Seniorek I wywalczyła Monika Hojnisz-Staręga, a w wśród mężczyzn Grzegorz Guzik. Nie zabrakło też triumfu wśród gospodarzy imprezy. W Juniorkach Młodszych pierwsze miejsce na podium zajęła Oliwia Arendarczyk z UKN Czarny Bór.

 

W drugim dniu zawodów Monika Hojnisz-Staręga wywalczyła swój osiemnasty tytuł mistrzowski, najlepszy wśród seniorów okazał się junior Konrad Badacz. W sobotę rywalizowano na dystansach sprinterskich. Mężczyźni walczyli o jak najlepszy czas na dystansie 4km. Najlepszy rezultat uzyskał osiemnastoletni Konrad Badacz, który tym samym zgarnął również złoto w kategorii juniorów. Mimo trzech karnych rund w stójce wyprzedził Wojciecha Filipa o nieco ponad sekundę. Zawodnik AZS AWF Wrocław pudłował po razie podczas każdego z dwóch strzelań. Trzecie miejsce wywalczył Wojciech Skorusa z BKS WP Kościelisko.

 

Niepokonany tego lata w dalszym ciągu pozostaje junior młodszy Fabian Suchodolski. Po dwóch wygranych podczas Pucharu Polski w Dusznikach-Zdroju, zdobył drugie złoto mistrzostw kraju w swojej kategorii wiekowej. Z takim samym dorobkiem dwóch karnych rund wygrał z Hubertem Matusikiem o 14 sekund. Wśród juniorek młodszych długo zapowiadało się, że zwycięstwo odniesie Dominika Leśniara. Ostatecznie zawodniczka MKS Karkonosze Jelenia Góra musiała zadowolić się srebrem, pod koniec rywalizacji wyprzedziła ją bowiem Natalia Nowak z BKS WP Kościelisko.

 

Po południu do rywalizacji przystąpiły najmłodsze kategorie wiekowe pośród których dwa zwycięstwa odnieśli przedstawiciele UKS Biathlon Chorzów. Najlepszym młodzikiem okazał się Łukasz Zaczyk, wśród młodzików młodszych triumfował Filip Babiński. Wśród dziewcząt w tych kategoriach wiekowych nie było z kolei mocnych na zawodniczki MUKN Pod Stróżą. Mistrzynią Polski młodziczek została Majka Germata, sprint młodziczek młodszych wygrała Małgorzata Lubos.

 

Po raz piąty w karierze Monika Hojnisz-Staręga zakończyła Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim z kompletem trzech medali. W niedzielę najbardziej utytułowana zawodniczka w historii tej imprezy wygrała bieg masowy. Wśród mężczyzn najlepszy w Czarnym Borze był Andrzej Nędza-Kubiniec.

 

Na starcie biegu seniorek na dystansie 5km znalazły się niemal wszystkie czołowe biathlonistki kraju. Zgodnie z przewidywaniami najlepsza była Monika Hojnisz-Staręga, której początkowo kroku dotrzymywała Kinga Zbylut. Obie były bezbłędne w postawie leżąc, w stójce Hojnisz-Staręga spudłowała dwa razy, a Zbylut biegała trzy karne kółka. W efekcie różnica między nimi na mecie wyniosła półtorej minuty. Mistrzostwa pozytywnym akcentem zakończyła Natalia Tomaszewska, która po słabszych występach w pierwszych dwóch dniach zawodów sięgnęła po brąz. Zawodniczka AZS AWF Katowice chwilowo znajdowała się nawet na drugim miejscu, ale dwa pudła podczas ostatniego strzelania zepchnęły ją na trzecią lokatę. Tuż za podium finiszowała Anna Mąka, która na ostatnich metrach wyprzedziła Kamilę Cichoń. Kamila Żuk, która w sprincie była druga, tym razem spudłowała dziesięciokrotnie i do mety dotarła jako dziewiąta.

 

Mass start mężczyzn był popisem Andrzeja Nędzy-Kubińca, który błędy na strzelnicy nadrabiał szybkością strzelania i świetnym biegiem. Efektowna była jego ostatnia wizyta na strzelnicy, gdy błyskawicznie rozprawił się z wszystkimi pięcioma krążkami zapewniając sobie czwarte złoto letnich MP w karierze. Drugie miejsce po kapitalnym finiszu zapewnił sobie Marcin Zawół. Tuż przed metą wyprzedził Wojciecha Skorusę, czwarty niespodziewanie był Kacper Guńka. Słabiej spisał się Grzegorz Guzik, a więc mistrz Polski w biegu indywidualnym z piątku. Z 50% skutecznością strzelecką uzyskał dziesiąty rezultat.

 

Po przerwie rywalizowano w biegach sztafetowych. Trzy złote medale wywalczyli zawodnicy UKN Melafir Czarny Bór, którzy triumfowali wśród juniorów młodszych, juniorek młodszych i młodzików młodszych. Pozostałe sztafety padły łupem MKS Karkonosze Jelenia Góra (młodzicy), UKS Strzał Wodzisław Śląski (młodziczki). BKS WP Kościelisko (juniorki) oraz MUKN Pod Stróżą (młodziczki młodsze).

 

Zawodnikom podczas startów oraz przy wręczaniu medali towarzyszyła mistrzyni i multimedialistka olimpijska, a aktualnie dyrektor sportowy Polskiego Związku Biathlonu - Justyna Kowalczyk-Tekieli. Na pewno spotkanie z tak świetną zawodniczką klasy światowej, jaką jest bez wątpienia Justyna Kowalczyk, dla wielu zawodników było niesamowitym przeżyciem i motywacją do dalszych wytężonych treningów.

 

 źródło: www.biathlon.com.pl

« powrót