Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
BIP
data

Dożynki Gminne i Dolnośląskie Święto Pieroga już w najbliższą niedzielę
02.09.2021

Święto Plonów oraz kolejna edycja Dolnośląskiego Święta Pieroga odbędą się 5 września na stadionie sportowym w Czarnym Borze. Na inaugurację Czarnoborskich Dożynek Organizatorzy zaplanowali Mszę Świętą Dziękczynną w intencji rolników, która zostanie odprawiona w południe w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Następnie korowód dożynkowy, w którym wezmą udział parlamentarzyści, włodarze ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych środowisk, klubów sportowych, organizacji pozarządowych i sołectw uda się na stadion sportowy. Tam gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokona tradycyjnego obrzędu – misterium chleba. Nie zabraknie ośpiewania wieńców dożynkowych, a o najsmaczniejsze pierogi  rywalizacja będzie się toczyć w trzech kategoriach.

 

Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafią atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór. Świętu Plonów będzie towarzyszyć góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynie muzyka i śpiew w wykonaniu rodzimych Zespół – witkowskiej formacji Radość  oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpi Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego.  Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosi SKOLIM oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy będzie pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z Zespołem Sekret.

Mieszkańcy gminy, jak zawsze ugoszczą przybyłych smaczną strawą - swojskim jadłem i regionalnymi przysmakami.

Dodatkową atrakcją Czarnoborskich Dożynek będą warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Ale to nie wszystko! Termin tegorocznych dożynek zbiega się w czasie z Jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas Święta Gminy nie zabraknie specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej “Herbatce u Dulskiej” zachęcać będzie do wspólnego czytania. Nie zabraknie quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” - najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej.

Do zobaczenia w najbliższą niedzielę – 5 września na stadionie sportowym w Czarnym Borze!

« powrót