Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
data

98. ROCZNICA POWOŁANIA POLICJI
24.07.2017

Dnia 24 lipca 1919r Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej została powołana Policja Państwowa. Z tej okazji w Polsce od 1995r. w tym właśnie dniu  współczesna Policja obchodzi swoje święto. W całym kraju z tej okazji odbywają się uroczystości upamiętniające poległych na służbie funkcjonariuszy. Ten dzień jest też doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych.

Struktury Policji przechodziły wiele zmian związanych z ustrojem politycznym. 25 lat po powołaniu Policji Państwowej, wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego rozwiązano tę formację, a dwa miesiące później powołano Milicję Obywatelską. Taki stan utrzymał się do transformacji ustrojowej w 1990 r., by 6 kwietnia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ponownie powołał Policję nawiązującą tradycjami i korzeniami do powołanej w 1919 r. Policji Państwowej.

Wszystkim policjantom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości, zdrowia oraz satysfakcji zawodowej dającej motywację na kolejne lata służby.

« powrót