MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 30.05.2015
Aktualności
Kanał RSS

Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Samorządności. W jego trakcie obchodzimy nie tylko 25. rocznicę przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego, ale także 30. rocznicę uchwalenia Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.
Przed 25 laty, 8 marca 1990 roku, Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a w maju odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Był to pierwszy krok w procesie decydowania obywateli o sprawach, które ich dotyczą. Rozpoczął się proces odradzania samorządności w Polsce. Ważnym etapem zmian w ramach reformy samorządowej był też rok 1999, kiedy zmieniono mapę samorządu m.in. powołując 16 samodzielnych województw oraz przywracając powiaty.

Warto w sobotnie przedpołudnie wybrać się na stadion w Czarnym Borze i poczuć niezwykłą atmosferę sportowego współzawodnictwa bowiem już od godziny 11.00 rozpoczyna się tam Wiosenny Bieg Krasnali. Poza sportową rywalizacją będzie można także skosztować pysznego jedzenia, a czas spędzony na świeżym powietrzu zagospodaruje grupa animatorów. W zawodach uczestniczyć mogą dzieci i młodzież: od maluchów po uczniów VI klasy szkoły podstawowej włącznie a jak co roku biegową rywalizację rozpoczną najmłodsze roczniki. Maluszki ścigać się będą na krótkich dystansach na płycie stadionu a starsze grupy wiekowe pokonywać będą dłuższe dystanse na trasie przebiegającej częściowo przez teren parku znajdującego się przy stadionie. Organizatorzy jak zwykle zapewniają nie tylko wspaniałą zabawę ale i atrakcyjne nagrody.

Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!

Wójt Gminy Adam Górecki oraz Centrum Kultury w Czarnym Borze zapraszają wszystkie maluszki, dzieci i młodzież na najbardziej kolorowy dzień w roku: V Gminny Festyn z okazji Dnia Dziecka. Na przybyłych czeka jak zawsze mnóstwo atrakcji a szczegóły na plakacie oraz na stronie Centrum Kultury.

Zapraszamy wszystkie czarnoborskie rodziny do cudownej zabawy!

W poniedziałek do Czarnego Boru przyjechał z żoną pan Hans Jurgen Schön, mieszkaniec niemieckiego miasta Wendenborstel znajdującego się w Dolnej Saksonii. Jest to przedstawiciel mieszkańców, którzy po zakończeniu wojny w roku 1946 zostali niemalże całą wsią Jaczków przesiedleni właśnie do miejscowości Wendenborstel. Spotkanie odbyło się z inicjatywy pana Jurgena, który jest działaczem społecznym, komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wendenborstel a jego rodzice i dziadkowie pochodzą ze wsi Jaczków. Celem tej nieformalnej wizyty było nawiązanie pierwszych wspólnych kontaktów pomiędzy obiema miejscowościami.

26 maja obchodzimy święto wszystkich Mam. Tego dnia otrzymują one od swoich pociech kwiaty, laurki i drobne prezenty. Słowo "mama", które brzmi podobnie w wielu językach świata, jest tego dnia na ustach wszystkich dzieci i dorosłych.

 

Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim Mamom uśmiechu, który dodaje otuchę, cierpliwości i wyrozumiałości, a nade wszystko docenienia wielkiego trudu włożonego w wychowanie swoich pociech oraz nieskończonej miłości z ich strony. Niech każdy dzień będzie dla Was wyjątkowy i wypełniony radością.

Adam Górecki
Wójt gminy Czarny Bór

Mieszkańcy wsi Borówno mogą już korzystać z nowo wybudowanego, kilkusetmetrowego odcinka chodnika, który powstał wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 367. W ramach „ Dolnośląskiego programu przebudowy i remontów dróg wojewódzkich" Gmina Czarny Bór podjęła decyzję by wspólnie z Województwem Dolnośląskim zrealizować zadanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych a w szczególności dzieci, które codziennie chodziły tym odcinkiem na przystanek autobusowy. Roboty budowlane zostały rozpoczęte w 2014 roku a ich wykonawcą zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ STAŃCZYK" Sp. J. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 516 882,00 zł. Województwo Dolnośląskie przekazało Gminie na realizację zadania dotację celową w kwocie 258 441,00 zł.

Gmina Stare Bogaczowice oraz Fundacja Edukacyjno-Społeczna "Polny Kwiat" zapraszają mieszkańców powiatu wałbrzyskiego na I Dni Gminy Stare Bogaczowice, które odbęda się 13 czerwca 2015r na Stadionie Sportowym. W ramach tej imprezy przeprowadzony będzie konkurs kulinarny Grillowanie w Plenerze oraz zawody Nordic Walking. Wszystkich chętnych zapraszamy po więcej informacji na stronę Urzędu Gminy w Starych Bogaczowicach.

Gmina Czarny Bór zaprasza wszystkich chętnych do udziału w zawodach i zajęciach sportowych organizowanych na terenie gminy w ramach XXI Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Turniej odbędzie się w dniach 26 maja -1 czerwca 2015 roku. Przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski i jest organizowane przez Krajową Federację Sportu dla Wszystkich pod patronatem Prezydenta RP oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest to największa impreza sportu masowego w Polsce rozgrywana w ramach VII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Celem Turnieju jest przede wszystkim promowanie aktywności ruchowej oraz integracji rodzinnej. W Sportowym Turnieju Miast i Gmin startować mogą wszyscy mieszkańcy gminy, m. in.: przedszkolaki, uczniowie szkół, studenci, osoby dorosłe oraz wszystkie grupy zawodowe.

Konkurs Wiedzy o Dolnym Śląsku, doświadczenia chemiczne i fizyczne oraz biologiczne, warsztaty matematyczne, językowe, artystyczne, prezentacja zasad zdrowego żywienia oraz strzelanie z broni laserowej to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na szóstoklasistów podczas Dni Otwartych w Gminnym Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Czarnym Borze. W sobotę 9 maja 2015 roku w progach szkoły powitaliśmy przyszłych kandydatów na uczniów naszej placówki oraz ich rodziców, którzy w godzinach 10.00-13.00 mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną GZSzP na rok szkolny 2015/2016. W tym dniu uczniowie i nauczyciele zaplanowali wiele atrakcji dla odwiedzających gości.

11 maja br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czarnym Borze odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Wśród zaproszonych gości była posłanka na Sejm P. Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego P. Krzysztof Kwiatkowski, Wójt gminy Adam Górecki, zastępca prezydenta Wałbrzycha P. Zygmunt Nowaczyk, zastępca dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu P. Jolanta Ubowska oraz dyrekcja GZS-P w Czarnym Borze pani Anna Dziewit.

Informujemy, że w dniu 12.05.2015 r. (termin zapasowy 13 maja br.) odbędzie się trening systemu powszechnego ostrzegania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza, w ramach krajowego ćwiczenia pod kryptonimem „RENEGADE/KAPER-15". Trening będzie polegał m.in. na fizycznym uruchomieniu syren alarmowych. Na emitowane sygnały alarmowe nie należy reagować praktycznie. W ramach treningu emitowany będzie - dźwięk modulowany trwający trzy minuty - oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu.

Świdnicki Gryf - to prestiżowe wyróżnienie przyznawane firmom, które swoimi działaniami dają przykład innym przedsiębiorcom i pokazują, że można osiągnąć sukces i to na wielu płaszczyznach.
„Sudecki produkt regionalny" to jedna z kategorii, w której mogą wziąć udział przedsiębiorcy z dawnego województwa wałbrzyskiego, Jawora i Bolkowa.
Nagrodę w tej kategorii może otrzymać każdy przedsiębiorca, który zgłosi swoją kandydaturę. Szczegółowe informacje oraz ankieta do pobrania na stronie www.swidnickigryf.pl

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na podstawie informacji otrzymanych z IMGW Wrocław, ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Przewiduje się wystąpienie sionych burz z opadami gradu. Prognozowana wysokość opadów od 35 mm do 45 mm, z porywami wiatru do 90 km/h.  Wystąpienie zjawiska prognozuje się od godz. 17:00 dnia 05.05.2015 r. do godz. 08:00 dnia 06.05.2015 r.

Malowniczo położony kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny już z daleka wyróżnia się spośród wiejskich zabudowań. Widoczny dzięki strzelistej wieży przy wjeździe do Witkowa, i to niemalże z każdej strony, sprawia wrażenie strażnika tej miejscowości i jej mieszkańców. Wyniosłość tej sakralnej budowli, w której splata się wielka historia, dzieje znakomitego zakonu cysterskiego i losy zwyczajnych ludzi, pokazuje gdzie mieści się prawdziwe centrum życia.
Pierwsze wzmianki nt.: kościoła pochodzą z 1376 roku. W obecnym kształcie kościół powstał w latach 1707-1710 w wyniku przebudowy świątyni średniowiecznej. Kościół wraz z ołtarzem głównym wpisany jest do rejestru zabytków.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Strażaka, który w Polsce od 2003 roku obchodzony jest jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm RP. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Z tej okazji wójt gminy Adam Górecki pragnie złożyć życzenia :

Z okazji Dnia Strażaka życzę wszystkim druhom OSP i strażakom PSP dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości i satysfakcji z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem społecznym. Składam Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Życzę spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków służbowych. Niech podejmowane działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszych działań w dziele humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl