MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 23.08.2014
Aktualności
Kanał RSS

Przed momentem dotarły do nas bardzo dobre informacje z Rosji. Wywodzący się z gminy Czarny Bór, były zawodnik UKN Melafir - Mateusz Janik został Wicemistrzem Świata podczas trwającym w Tjumenie Mistrzostwach Świata w Biathlonie Na Nartorolkach. Pochodzący z Borówna zawodnik, wchodzi w skład czteroosobowej ekipy, która reprezentuje nasz kraj na tej międzynarodowej imprezie. Gratuluję Mateuszowi wspaniałego wyniku, życzę dalszej doskonałej dyspozycji i dziękuję za świetną promocję nie tylko Polski, ale także gminy Czarny Bór na zawodach rangi światowej - podkreśla Adam Górecki, wójt gminy.

Zakończył się II etap prac związanych z remontem kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Czarnym Borze. Wstępne prace przeprowadzono już w ubiegłym roku, a w ostatnim czasie poddano budynek gruntownej modernizacji. W ramach wykonanych prac kaplicę odwodniono, pomalowano elewację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz położono wykładziny. Całkowity koszt wykonanych prac opiewa na kwotę 43.000,00 zł. Mieszkańcy od wielu lat zgłaszali konieczność remontu kaplicy. Obecnie podejmowane są kroki zmierzające do wytyczenia alejek na cmentarzu, wymiany ogrodzenia oraz odwodnienia terenu, tak aby można było chować naszych bliskich w godnych warunkach  – mówi Adam Górecki, wójt gminy.

Fundusz Sołecki to środki wydzielone z budżetu gminy na każde sołectwo pozwalające na realizację tych inwestycji, które wskażą mieszkańcy. Ta oddolna inicjatywa dająca możliwość decydowania w ramach określonych środków, jaka inwestycja powinna być zrealizowana w sołectwie lub kilku z nich. W celu aktywizacji mieszkańców naszej Gminy w tym roku postanowiliśmy przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną i dać możliwość zgłaszania swoich propozycji nie tylko na wrześniowych zebraniach wiejskich, ale już dużo wcześniej, bo przez cały miesiąc SIERPIEŃ. Inwestycja finansowana z Funduszu Sołeckiego musi spełniać określone wymagania formalne: 1. zadanie własne gminy (zgodnie z art. 7 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym), 2. służy poprawie warunków życia mieszkańców, 3. jest zgodna ze strategią rozwoju gminy (do wglądu na stronie www.bip.czarny-bor.pl w zakładce Strategia Gminy). Formularz do wypełnienia w zakładce "więcej".

W imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”, LGD Kwiat Lnu oraz Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zapraszamy na Jarmark Tkaczy Śląskich już w najbliższy weekend do Chełmska Śląskiego. Szczegóły na plakacie.

Przełom sierpnia i września to czas zakończenia okresu ciężkiej pracy w polu związanej ze żniwami oraz podziękowania za zbiory. Obchody Święta Plonów zwanych potocznie Dożynkami gromadzą nie tylko rolników bezpośrednio zaangażowanych w prace przy żniwach, ale także odbiorców płodów rolnych – mieszkańców polskich miast i miasteczek. Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję oraz chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę po raz kolejny jest organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim - Gminnych Dożynek i najstarszego na Dolnym Śląsku - XI Święta Pieroga. Imprezę, która odbędzie się 31 sierpnia 2014 r. na stadionie w Czarnym Borze poprzedzi uroczysta Msza Św. dziękczynna odprawiona na placu przy kościele parafialnym w Czarnym Borze przez Jego Ekscelencję Biskupa Legnickiego – ks. dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego. Następnie uczestnicy uroczystości w różnobarwnym korowodzie dożynkowych udadzą się ul. Słoneczną na stadion sportowy.

Gmina Czarny Bór już po raz 11 jest organizatorem „Święta Pieroga”, które gromadzi w niewielkiej gminie tysiące amatorów ciasta wypełnionego nadzieniem. Uczestnicy imprezy mają jednak okazję nie tylko posmakować pierogów w różnych konfiguracjach smakowych, ale również wziąć udział w kulinarnej rywalizacji. Święto Pieroga odbędzie się już tradycyjnie podczas Gminnych Dożynek - 31 sierpnia na stadionie sportowym w Czarnym Borze, a zawodnicy stający w szranki będą konkurować w kilku kategoriach: kucharze profesjonaliści i restauracje, instytucje i organizacje oraz osoby indywidualne – ekipy amatorskie. Uczestnicy konkursu mają możliwość nie tylko zaprezentować swoje umiejętności kulinarne, ale również sprzedawać pierogi, po które ustawiają się długie kolejki chętnych. W tegorocznej edycji konkursu na laureatów czekają nagrody w postaci sprzętu gospodarstwa domowego o łącznej wartości blisko 6.000,00 zł. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Gwarantujemy świetną zabawę i promocję w lokalnych mediach.

Z obchodami Święta Plonów nierozerwalnie związany jest symbol zbiorów – wieniec dożynkowy. Według polskiej tradycji obchody dożynek rozpoczynały się właśnie wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż oraz czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. Wieniec niesiono do poświęcenia do świątyni, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Kultywując wielowiekową tradycję wójt gminy Adam Górecki zaprasza sołectwa czarnoborskie do wzięcia udziału w konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy podczas Czarnoborskich Dożynek Gminnych. Poprzednie edycje wieńcowej rywalizacji potwierdzają, że wyobraźnia mieszkańców gminy Czarny Bór nie zna granic, a misternie przygotowywane tygodniami wieńce przypominają dzieła sztuki.

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac remontowo-eksploatacyjnych na urządzeniach energetycznych informujemy, że pozbawieni prądu elektrycznego będą mieszkańcy części Jaczkowa i Witkowa w dniu 21.08.2014 r. (czwartek) od godz. 8:00 do godz. 14:00. Dodatkowych informacji można uzyskać u Starszego Dyspozytora Rejonowej Dyspozycji Ruchu tel.: 748428514

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czarnym Borze  zawiadamia, że w dniu 18.08.2014r. (poniedziałek) od godz. 10:00 do  15:00 w związku z pracami na  sieci wodociągowej  nastąpią przerwy  w dostarczaniu wody dla mieszkańców sołectwa Witków. Za utrudnienia przepraszamy.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Czarnym Borze informuje,
że dyżur w sprawach awarii wodociągowych i kanalizacyjnych
w dniach 15.08-17.08.2014 r. pełnią następujący pracownicy:
Bogumił Preis - tel. 694-291-680
Krzysztof Kręzel (kierownik ZGKiM) - tel. 666-127-549

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na podstawie informacji otrzymanych z IMGW Wrocław, ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Przewiduje się wystąpienie intensywnych opadów deszczu od godz. 16.00 13 sierpnia do godz. 3.00 14 sierpnia br., podczas których opady deszczu wyniosą 20-35 mm, a lokalnie 50 mm.

W sobotni poranek witkowski Klub Seniorów wraz z mieszkańcami gminy wędrowali o ”kijkach” w Rajdzie na Górę Trójgarb. U podnóża jednego z wyższych wniesień w okolicy na uczestników wycieczki  czekało ognisko z kiełbaskami. Tego typu spotkania służą integracji międzypokoleniowej i jednoczą środowisko lokalne, a wysoka frekwencja potwierdza społeczne zapotrzebowanie – mówił Adam Górecki, wójt gminy. Wyprawę zorganizowano w ramach projektu realizowanego od ubiegłego roku przez witkowskich seniorów pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, który otrzymał dofinansowanie w „Małych Projektach” z PROW na lata 2007-2013. Seniorzy uczestniczą w zajęciach tanecznych i wokalnych, a z pozyskanych środków zakupiono do tej pory stroje i nagłośnienie.

Już po raz 16. w Czarnym Borze rozegrano Parafialny Turniej Szachowy „Pod Borem", który zgromadził w niewielkiej gminie blisko 40 amatorów szachowych rozgrywek. Uroczystego otwarcia rywalizacji dokonali Organizatorzy imprezy: Adam Górecki - Wójt Gminy Czarny Bór, ks. Paweł Oskwarek - Proboszcz Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze oraz Jerzy Detyna - Przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Czarny Bór. Do laureatów w czterech kategoriach powędrowały dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali pamiątkowe puchary. Wśród wszystkich zawodników biorących udział w szachowych rozgrywkach rozlosowano atrakcyjne upominki. Dziękuję wszystkim zawodnikom za udział w tych rozgrywkach, a sędziemu głównemu - Stefanowi Hałubek za profesjonalizm i zaangażowanie - mówi Adam Górecki, wójt gminy. Tabela wyników - pobierz.

W pełnym słońcu, w sierpniowe niedzielne południe oficjalnego otwarcia sportowych zmagań XII Festynu Sportu dokonała Anna Hryczyk – sołtys Jaczkowa. Organizatorem imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, byli Rada Sołecka Jaczkowa, Ludowy Zespół Sportowy Joker Jaczków, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczkowie, Gmina Czarny Bór oraz Centrum Kultury. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Po godzinie 12.00 rozpoczęła się rywalizacja rowerowa w kilku kategoriach wiekowych. Na wstępnie, w szranki na trasie stanęły dzieci z roczników 2008 i młodsze. Wspierane dopingiem swoich rodziców i krewnych wszystkie dotarły na linie mety.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl