MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 07.10.2015
Aktualności
Kanał RSS

 

Sprawdź stan swojego konta w ZUS, oblicz przyszłą emeryturę, dowiedź się, czy pracodawca płaci za Ciebie składki i jakie korzyści będziesz miał z wprowadzanych od 2016 roku elektronicznych zwolnień lekarskich. Eksperci z ZUS będą czekali na Ciebie już w najbliższy czwartek, 8 października. Dzień wcześniej spotkają się z nauczycielami z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

Dzięki dotacji wójta gminy Adama Góreckiego Zespół Ludowy Grzędowianki spędził sobotę, 29 września we Wrocławiu. Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie od Zoo oraz największej atrakcji jaką jest Afrykanarium. Potem pojechali do Ogrodu Botanicznego nazywanego oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta. Na koniec Zespół zwiedził Ogród Japoński który powstał z podziwu dla japońskiej sztuki ogrodowej, a w jego tworzeniu brali udział specjaliści z Kraju Kwitnącej Wiśni.Jak sie można było spodziewać po członkach Zespołu atmosfera wyjazdu była radosna i rozśpiewana.

W piątek oraz w sobotę na stadionie w Czarnym Borze toczyła się rywalizacja o medale Wojewódzkich Mistrzostw Młodzików oraz dodatkowo w ramach XVII Pucharu Melafiru.
Gwiazdą zawodów okazała się najlepsza z młodziczek - Marcelina Badacz. Uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie wygrała zarówno bieg indywidualny, jak i sprint. Ale w jakim stylu! W piątek druga Milena Wojnar straciła do niej dwie minuty i 40 sekund, a w sobotnim sprincie druga Magdalena Żebroska była gorsza aż o 50 sekund. To był nokaut.

Za nami pierwsze spotkanie z fotografią. Marcin Jagiellicz, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Fotografuje od 2005 roku, a głównymi tematami jego zdjęć są szeroko pojęte krajobrazy, sporty ekstremalne, architektura oraz motoryzacja. Marcin stara się nie ograniczać tylko do jednego tematu i próbuje swoich sił we wszystkich dziedzinach fotografii. Jak sam twierdzi dzięki fotografii poznał całą masę ciekawych ludzi, z którymi zawsze chętnie wybiera się na plenery fotograficzne.
Wczoraj odbyło się spotkanie organizacyjne, a już od poniedziałku, tj. 28 września rozpocznie się kurs teoretyczny i praktyczny w plenerze. Grupa kursowiczów ustaliła, że terminy spotkań ustalane będą na bieżąco ze spotkania na spotkanie, dlatego też będziemy o nich informować na stronie Centrum Kultury. Jeśli są jeszcze chętni, którzy chcą nauczyć się robić dobre zdjęcia to zapraszamy w poniedziałek na 17.00 do Centrum Kultury w Czarnym Borze.

Starosta wałbrzyski przyznaje corocznie nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda przyznawana jest w sferze:
• rozwoju i zachowania lokalnej kultury, jej najcenniejszych wartości i tradycji,
• twórczości artystycznej, profesjonalnej i amatorskiej,
• edukacji kulturalnej,
• nowatorskich rozwiązań organizacyjnych związanych z kulturą i jej upowszechnianiem,
• działalności obejmującej całokształt działań w upowszechnianiu i promocji kultury.
Wójt gminy Czarny Bor złożył wnioski o nagrody dla Zespołów: Janicki, Grzędowianki oraz Radość.

Wójt gminy Adam Górecki zaprasza wszystkich mieszkańców Czarngo Boru na bezpłatny kurs fotografowania. Od prowadzącego zajęcia, pana Marcina Jagiellicza,dowiesz się jak wybrać najlepsze miejsce z którego zrobimy zdjęcie, jak najlepiej dopasować się do oświetlenia, skąd czerpać pomysły. Nieważne czym fotografujesz - telefonem, kompaktem czy lustrzanką. Ta wiedza jest uniwersalna i przyda się każdemu fotoamatorowi bez względu na wiek i doświadczenie. Zainteresowanych zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 22.09.2015 w Centrum Kultury w Czarnym Borze o godzinie 17.00. Kolejne spotkania odbywać sie będą również w plenerze a kurs zakończy się wystawą prac w Galerii Centrum Kultury oraz wydaniem małego albumu zdjęć.

Serdecznie zapraszamy!

 

Wszystkich miłośników biathlonu zapraszamy do Czarnego Boru w piątek 25 września na Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Biathlonie Letnim, a w sobotę na XVII Puchar Melafiru. Młodzicy rozpoczną zawody na Stadionie w Czarnym Borze od przestrzeliwania broni o godzinie 10.00.
Organizatorzy jak zwykle gwarantują udaną zabawę i wiele sportowych emocji.

5 września 2015 r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Czarnym Borze została zainicjowana czwarta odsłona Narodowego Czytania arcydzieł literatury polskiej. W tym roku byla to "Lalka" Bolesława Prusa.
Narodowe Czytanie to akcja rozpoczęta przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
W Narodowym Czytaniu „Lalki"  wzięły udział zaproszone osoby w tym między innymi Wójt Gminy Czarny Bór P. Adam Górecki, Dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze P. Anna Dziewit, Dyrektor Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Pan Grzegorz Łuczko, Radna P. Wiesława Wilk, doktor Iwona Horabik -Ostrowska. Przedstawiciele publiczności w tym uczniowie czytali fragmenty „Pamiętnika starego subiekta" oraz teksty przez siebie wybrane.

Za nami Gminne Dożynki i Święto Pieroga. Pomimo niesprzyjającej aury impreza naprawdę się udała a frekwencja dopisała. Msza Święta została przeniesiona z pleneru do kościoła, ale wiernych było bardzo dużo, i wszystkie obrzędy dożynkowe odbyły się bez zakłóceń. Potem barwny korowód przeszedł na stadion, gdzie został przywitany oklaskami przybyłych już tam wcześniej gości.
Następnie, podczas Misterium Chleba, starostowie Dożynek (państwo Rozkochowie z Witkowa) wręczyli wójtowi bochen chleba z prośbą aby sprawiedliwie go dzielił między czarnoborzanami. Na powitanie dzieci z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przygotowały krótkie przedstawienie, a następnie wójt przywitał wszystkich gości, wśród nich parlamentarzystów, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, przedstawicieli instytucji samorządowych i firm, radnych, księży, delegację z Nechanic oraz wszystkich mieszkańców gminy i aglomeracji wałbrzyskiej.

Informujemy, iż od dnia 2 września 2015 r., w związku z przebudową, most w ciągu drogi powiatowej nr 3464D w Gostkowie zostanie zamknięty dla ruchu pojazdów mechanicznych i zostanie skierowany objazdami zgodnie z Tymczasową Organizacją Ruchem.

We wtorek w Gminnym Zespole Szkolno Przedszkolnym w Czarnym Borze odbyło się uroczyste otwarcie roku szkolnego 2015/2016. Już o 8.00 rano pierwsza inauguracja odbyła się w Filii w Witkowie a następnie o godzinie 9.00 kolejna inauguracja w Czarnym Borze. Na początek uczniowie przygotowali króciutką inscenizację a następnie w asyście pocztu flagowego odśpiewali hymn państwowy. Dyrektor Zespołu Szkół - Pani Anna Dziewit, serdecznie powitała przybyłych gości, uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Wszystkim uczniom życzyła sukcesów w nauce i wielu radosnych chwil, a nauczycielom pozytywnych efektów w pracy dydaktyczno-wychowawczej i satysfakcji z osiąganych wyników. Ciepłe słowa zwróciła też pani Dyrektor do uczniów rozpoczynających nowy etap szkolnej edukacji: zarówno w Szkole Podstawowej jak i Gimnazjum. W tym uroczystym dniu dyrektor wręczył również kilku nauczycielom gratulacje z okazji jubileuszu pracy edukacyjnej.

W związku z wejściem w życie zmian w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 627 ze zm.), wprowadzonych ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 28 lipca 2015 r., poz. 1045) informujemy, że zmiany dotyczą m.in. ochrony oraz usuwania drzew i krzewów. W związku z powyższymi zmianami opracowany został nowy formularz wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości położonych na terenie Gminy Czarny Bór. Niniejszy wniosek obowiązuje od dnia 28 sierpnia 2015 r. - do pobrania

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice serdecznie zaprasza mieszkańców Aglomeracji do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.
Celem Konkursu jest stworzenie zbioru zdjęć przedstawiających piękno terenu Gminy Stare Bogaczowice. Prace konkursowe, z załączoną płytą CD oraz kartą zgłoszeniową, należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy Stare Bogaczowice, (58-312 Stare Bogaczowice, ul. Główna 132) do piątku 25 września 2015r. do godz. 15:30 włącznie lub przesłać pocztą na adres: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Stare Bogaczowice, ul. Główna 132, 58-312 Stare Bogaczowice (decyduje data wpływu).

Jednym z najpiękniejszych, a na pewno największych świąt polskich rolników są dożynki. To symboliczne zwieńczenie całorocznej pracy, organizowane tradycyjnie po zakończeniu prac polowych, gdy wszystkie plony są już zebrane. Gmina Czarny Bór wpisując się w wielowiekową tradycję, chcąc podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, po raz kolejny jest organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim Gminnych Dożynek oraz najstarszego na Dolnym Śląsku Święta Pieroga.
6 września o godzinie 12.00 imprezę rozpocznie jak co roku polowa uroczysta msza św. odprawiona przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Niezwykle podniosły charakter uroczystości religijnej nada oprawa muzyczno-wokalna przygotowana przez Górali Czarnoborskich. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy ruszy ulicami Czarnego Boru na stadion sportowy. Tam, starostowie dożynek przekażą symboliczny bochen chleba wójtowi gminy i w ten sposób rozpocznie się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Dla przybyłych gości zostaną rozdane kotyliony wykonane przez dzieci z tegorocznych zbóż. Podczas święta plonów nie może zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wypleciony przez mieszkańców 5 sołectw. Rywalizacja grup wieńcowych będzie polegała nie tylko na ocenie wykonania wieńca, ale także na sposobie prezentacji grupy oraz ośpiewanie wieńca.

22-23 sierpnia w Dusznikach-Zdroju odbyły się mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach. Podczas dwudniowej imprezy zostało rozdanych dwanaście kompletów medali w różnych kategoriach wiekowych, z czego 11 krążków wywalczyli biathloniści z Czarnego Boru. To kolejna impreza, na której nasi zawodnicy wykazali się najwyższym poziomem sportowym w Polsce. W trakcie zawodów obchodzony był jubileusz 15-lecia Dolnośląskiego Związku Biathlonu, gdzie wśród licznie zgromadzonych kibiców i pasjonatów tej dyscypliny sportu Duszniki gościły Wójta Gminy Czarny Bór Pana Adama Góreckiego.

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl