Deprecated: Function ereg() is deprecated in /vol/www/czarnybor/index.php on line 59

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /vol/www/czarnybor/index.php on line 248
Gmina Czarny Bór - Aktualności
MENU
 
 
 
 
 


Dzisiaj jest: 28.11.2015
Aktualności
Kanał RSS

Bardzo cenne nagrody czekają na uczestników pierwszej w Polsce Loterii Paragonowej, która ruszyła 1 października 2015 r. Najnowsza akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów zachęca Polaków do wydawania i brania paragonów fiskalnych oraz ma im uświadomić, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl
Loteria potrwa rok, w ciągu którego raz w miesiącu odbędzie się losowanie, w którym do szczęśliwca trafi samochód marki Opel Astra, a raz na kwartał będzie można wygrać Opla Insignię. Do tego zgarnąć będzie można iPady i laptopy marki Lenovo. W loterii nagradzani będą nie tylko klienci sklepów, ale i osoby uczciwie wystawiające paragony. Nagrodę otrzyma wystawca tego kwitu, którego posiadacz wygrał samochód. Taki przedsiębiorca otrzyma tablet.

We wtorek z pod rąk czarnoborskich seniorów wychodziły cuda wianki. Pachniało pomarańczami, cynamonem i jabłkami a seniorki wraz z jednym przedstawicielem płci męskiej tworzyli piękne stroiki i dekoracje domostw. A wszystko za sprawą projektu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który dofinansował zadanie „Czarnoborskie Spotkanie z Przyrodą".Celem projektu była nauka wykonywania dekoracji bez użycia plastikowych dekoracji a z wykorzystaniem naturalnych rzeczy jak mech, patyki, suszone owoce i kwiaty,len,szyszki, itp. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania uczestników i na podsumowanie wszyscy stwierdzili że nie wiedzieli, że drzemią w nich takie zdolności manualne.

Byłeś lub jesteś górnikiem , pracowałeś pod ziemią lub w kamieniołomach i chcesz spędzić sobotę w górniczej atmosferze? Mamy dla Ciebie idealną ofertę.
5 grudnia wójt gminy Adam Górecki oraz Zarząd Mineral Polska Sp. z o.o zapraszają na Biesiadę Górniczą z okazji Barbórki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 Mszą w intencji górniczej braci, która zostanie odprawiona w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Natomiast o godz. 16.30. w Karczmie Kamiennej przy ul. Wesołej 2 w Czarnym Borze zorganizowana zostanie tradycyjna karczma piwna dla zaproszonych gości poprowadzona przez śląski zespół JORGUSIE.
Bilety w cenie 10 zł dostępne są w Centrum Kultury w Czarnym Borze. Ilość miejsc ograniczona.   ZAPRASZAMY!

Dzień Pracownika Socjalnego to święto wszystkich pracowników służb społecznych, które w Polsce obchodzone jest 21 listopada. To odpowiedni moment na wyróżnienie ich pełnej poświecenia pracy oraz zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie ich służby dla społeczeństwa.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w przeddzień tego święta w siedzibie gminnego ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnym Borze odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego Wójt Gminy Adam Górecki złożył serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim pracownikom kierowanego przez Panią Edytę Śpiewak. Jako wyraz szacunku do pracy oprócz dyplomu z podziękowaniami Wójt wręczył wszystkim pracownikom czerwone róże.
Kameralne spotkanie przy kawie i okazjonalnym torcie było też znakomitą okazją do rozmowy o bieżących problemach, z jakich na co dzień doświadczają pracownicy pomocy społecznej.

 

 

Pszczoły, konie i brzózki to efekt końcowy projektu realizowanego w gminie Czarny Bór przez Forum Aktywności Lokalnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy gminy. W ramach zadania zrealizowano na terenie gminy trzy projekty: „Czarnoborska Pasieka Ratunkowa", „Wykorzystanie tradycyjnych odmian zwierząt gospodarskich w kontroli wegetacji i pielęgnacji krajobrazu" oraz „ Założenie ostoi zadrzewień na drogach przypolnych" . W ramach tych zadań utworzona została z inicjatywy pana Zbigniewa Mokrzyckiego pasieka z 11 ulami w tym ul inhalacyjny i edukacyjny. Piękne kolorowe ule zostały pomalowane przez dzieci ze świetlic wiejskich, które przy okazji uczyły się jak ważną rolę pełnią pszczoły w naszym środowisku.
Drugie zadanie zostało zainicjowane przez gospodarzy państwa Rozkochów z Witkowa, i dzięki ich zaangażowaniu udało się dać dom koniom Huculskim, które objęte są ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich

14 listopada obchodzony jest w całym kraju Ogólnopolski Dzień Seniora.
W Czarnym Borze święto to rozpoczęło się w piątek od koncertu Haliny Frąckowiak, która przez godzinę przypomniała nam mnóstwo szlagierów, doskonale znanych wszystkim przybyłym seniorom. Po koncercie organizator, wójt Adam Górecki, złożył wszystkim życzenia, wzniósł wraz z Seniorami toast i zaprosił przybyłych na poczęstunek. W sobotę spotkali się członkowie Klubu Seniora z Witkowa, którzy jak co roku w tym dniu wspólnie się bawią, tańczą i śpiewają. Podziękowali oni włodarzom miasta, dyrektorom jednostek i proboszczowi za całoroczną pomoc i wspieranie Klubu w jego działaniach statutowych. A potem przy akompaniamencie instrumentalisty zespołu „Radość" tańczyli do białego rana. I na zakończenie weekendu czyli w niedzielę, swoje święto obchodził Klub Seniora z Czarnego Boru, który też postanowił uczcić swoje święto przy wspólnej zabawie i tańcach.

Już od połowy października w czarnoborskich placówkach odbywały się pasowania na ucznia i przedszkolaka. Uroczystości rozpoczęły pierwszaki z Czarnego Boru a zaraz po nich dzieci z filii w Witkowie. Znajomość zasad zachowania się w szkole i na drodze, śpiew czy recytacja wierszy - takimi m.in. umiejętnościami musieli wykazać się uczniowie klas pierwszych zanim zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej i mimo stresu, związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z debiutem. Uroczystego pasowania dokonała pani dyrektor Anna Dziewit, a dzieci w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy. Wójt Adam Górecki też przyniósł ze sobą upominki i życzył dzieciom dużo radości z nauki i samych dobrych ocen. Po części oficjalnej dzieci zostały zaproszone na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podsumowanie ćwierćwiecza samorządności, pamiątkowe dyplomy i srebrne herby oraz wręczenie statuetek „Zasłużony dla gminy Czarny Bór". Tak wyglądały obchody 11 Listopada i 25-lecia Samorządu w Czarnym Borze.
Gala, która odbyła się w Gminnym Zespole Szkolno Przedszkolnym w Czarnym Borze, rozpoczęła się od przepięknego apelu słowno-muzycznego, związanego ze świętem Niepodległości, przygotowanego przez uczniów prowadzonych przez Panią Krystynę Koralewską, Katarzynę Rafałowicz, Annę Janik, Iwetę Bugaj, Elżbietę Kargol oraz Arkadiusz Wodziaka
Następnie wójt gminy Adam Górecki przypomniał historię i twórców powstania samorządów w Polsce i opowiedział jak na przestrzeni tych 25 lat zmieniała się gmina Czarny Bór, a kilkunasto minutowy pokaz zdjęć w tle przypomniał wszystkim jak samorządność wpływała na niezwykłą aktywność społeczną mieszkańców gminy.

6 listopada w Sali Kameralnej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu wójt Adam Górecki uczestniczył w XV Jubileuszowej Gali Stypendialnej programu „zDolny Śląsk" i XIII dolnośląskiej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Przyznano pięćdziesiąt trzy roczne stypendia w wysokości od 2500 do 3500 złotych, jedno stypendium specjalne w kwocie 5000 złotych oraz siedem „stypendiów pomostowych" w wysokości 5000 złotych rocznie. Podczas uroczystości prezentowane były sylwetki wybranych niegdysiejszych stypendystów, pokazując ich dalsze drogi rozwoju i kariery.
Wśród stypendystów znalazł się mieszkaniec gminy Czarny Bór Wojtek Filip, który otrzymał stypendium sportowe. Gratulujemy!

Narodowe Święto Niepodległości to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu - Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
W roku 2015 przypada również inna ważna rocznica a mianowicie 25-lecie Samorządności w Polsce. Ponieważ te dwie daty sa ze sobą powiązane Gmina Czarny Bór upamiętnia te wydarzenia piękną uroczystością.

Wałbrzyski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje w dniach 23-27 listopada 2015 r. "Tydzień Przedsiębiorcy" - cykl bezpłatnych seminariów i szkoleń przeznaczonych dla wszystkich płatników chcących skorzystać z fachowej wiedzy ekspertów ZUS.

W załączeniu:

Szczegółowy program oraz Karta zgłoszenia

Termin nadsyłania zgłoszeń 16.11.2015 r.

Wójt gminy oraz Centrum Biblioteczno Kulturalne w Czarnym Borze zapraszają na Gminne Obchody Dnia Seniora. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Halina Frąckowiak, która zaśpiewa dla Państwa swoje największe szlagiery. Koncert odbędzie się 13 listopada w Sali Widowiskowej Centrum Biblioteczno- Kulturalnego w Czarnym Borze o godzinie 18.00. Bilety do nabycia w Kafejce Centrum Kultury, ilość miejsc ograniczona.

Halina Frąckowiak zadebiutowała 10-go kwietnia 1963-go roku ( w dniu 16-stych urodzin), jako uczennica Technikum Ekonomicznego, w poznańskim Domu Kolejarza w ramach eliminacji do II Festiwalu Młodych Talentów. Przyszła właściwie na koncert „Czerwono-Czarnych" a że uczestnicy eliminacji wchodzili za darmo, jej koleżanka zadecydowała, że „Halinka na konkurs". Zaśpiewała „Mister wonderful" z repertuaru L. Jakubczak, kwalifikując się do następnego etapu i otrzymując propozycję wspólnych koncertów z „Czerwono-Czarnymi", z czego skorzystała. I tak od tej pory do dnia dzisiejszego zachwyca nas swoim głosem i umiejętnościami wokalnymi. Jej najbardziej znane utwory to: „Anna już tu nie mieszka", „Bądź gotowy dziś do drogi", „Dancing Queen", „Mały elf", „Napisz, proszę", „Papierowy księżyc" czy „Serca gwiazd"

Zgodnie z wieloletnią tradycją jesienią w Czarnym Borze spotykają się pary małżeńskie obchodzące jubileusze pożycia małżeńskiego ( 50 lat, 55 lat i 60 lat) z terenu gminy. W miniony piątek w sali widowiskowej Centrum Kultury w Czarnym Borze 3 pary obchodziły piękny jubileusz 50 lat wspólnie spędzonych w związku małżeńskim, jedna para 55 lecie i jedna 60 lecie pożycia małżeńskiego. Uroczystość rozpoczęła się od występu gościnnego dzieci z zespołu „Kwiatuszki Lnu" z Chełmska. Doceniając rolę i trwałość małżeństwa Prezydent RP przyznaje jubilatom Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia te i dyplomy w jego imieniu wręczył wójt gminy Adam Górecki oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Boguszowie Gorcach Pani Teresa Kropielnicka. Najpierw wszystkie pary odnowiły przysięgę małżeńską, a następnie odebrały medale, dyplomy i bukiety kwiatów.

 

 

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty               24 października 2015 r. na niedzielę 25 października 2015 r.
Wskazówki zegarów cofamy z godz. 3.00 na godz. 2.00.

 

Urząd Gminy Czarny Bór wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej SANIKOM Sp. z o. o. w Lubawce organizują w dniach: 26.10.2015 r. - 06.11.2015 r. na terenie gminy Czarny Bór zbiórkę odpadów wielkogabarytowych (tj.: zużytych mebli, dywanów) oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 

[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl