Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
BIP
data

Dolnośląskie Święto Pieroga i Dożynki Gminne za nami
08.09.2021

Niesamowita, radosna, pełna dobrej zabawy atmosfera towarzyszyła Gminnym Dożynkom i XVII edycji Dolnośląskiego Święta Pieroga. Msza Św. w intencji rolników, wielobarwny korowód, tradycyjne misterium chleba,  tłumy mieszkańców i gości to tylko początek Czarnoborskiego Święta Plonów. Później było już tylko gwarno, wesoło i bardziej ludowo. Prezentację misternie wykonanych wieńców dopełniło ich ośpiewanie. Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Murdzek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP oraz Krzysztof Kwiatkowski – Starosta Wałbrzyski nie mieli łatwego wyboru. W Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec triumfowało Sołectwo Czarny Bór, na drugim miejscu podium uplasowało się Sołectwo Grzędy i Grzędy Górne, na pudło trafiło także Sołectwo Borówno. Wyróżnienia przypadły Sołectwu Witków i Jaczków. Do laureatów powędrowały bony upominkowe ufundowane przez Gminę Czarny Bór o wartości kolejno 1000 zł, 800 zł i 600 zł, a dla Wyróżnionych po 300 zł.

 

Do rywalizacji na Najsmaczniejsze Pierogi zgłoszono w trzech kategoriach w sumie 25 pięknie podanych kompozycji. Komisji Konkursowej w składzie: Iwona Frankowska – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Andrzej Lipiński – Burmistrz Mieroszowa i Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna Zdroju, przypadło w udziale degustowanie pierogów w kategoriach Kucharze Profesjonaliści oraz Instytucje i Organizacje. Decyzja jury była następująca:

Kategoria Kucharze Profesjonaliści:

I miejsce – Pierogowa Chata z Wałbrzycha za Pierogi Letnia rozkosz (bon o wartości 800 zł)

II miejsce – Soczyste Pieczyste ze Starych Bogaczowic za Pierogi z brzoskwiniami (bon o wartości 600 zł)

III miejsce – Bar Lawenda z Boguszowa Gorc za pierogi Zbójnickie (bon o wartości 400 zł)

Kategoria Instytucje i Organizacje:

I miejsce - Rada Rodziców w Witkowie  za Pierożki szpinakowe z suszonymi pomidorami (bon o wartości 700 zł)

II miejsce – UKN Melafir czarny Bór za Pierożki Rarytas fit (bon o wartości 500 zł)

III miejsce – Caritas Parafii w Witkowie za Pierogi dobrego serca (bon o wartości 300 zł)

Komisja konkursowa składająca się z mundurowych – mamy tu na myśli mł. insp. Arkadiusza Wojnowskiego – Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu oraz nadkom. Grzegorza Wasilewskiego – Komendanta Komisariatu w Boguszowie – Gorcach wyłoniła laureatów w kategorii Ekipy Amatorskie. Wyniki były następujące:

I miejsce - Danuta Pogwizd za Pierogi jeżynowe z serem (bon o wartości 500 zł)

II miejsce - Malwina Lutkiewicz za Pierogi ruskie z miętą (bon o wartości 300 zł)

III miejsce – Małgorzata Bąk za Pierogi z kaczką (bon o wartości 250 zł)

 

Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór. Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynęła muzyka i śpiew w wykonaniu witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpił Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosił SKOLIM oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z Zespołem Sekret. 

 

Dodatkową atrakcją czarnoborskich dożynek były warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Termin tegorocznych dożynek zbiegł się w czasie z jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas Święta Gminy nie zabrakło specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej “Herbatce u Dulskiej” zachęcała do wspólnego czytania. Nie zabrakło quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej.

 

Cieszę się, że Czarny Bór przyciągnął orędowników wiejskiej tradycji, amatorów wspólnej zabawy oraz fanów ciasta wypełnionego farszem. Dziękuję za ogrom pracy i zaangażowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że Dolnośląskie Święto Pieroga i Dożynki Gminne na długo pozostaną w pamięci uczestników jako jedna z najlepszych imprez w regionie – mówi Adam Górecki, włodarz gminy.  

« powrót