Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
BIP
data

SUKCES GMINY CZARNY BÓR I JEJ PARTNERÓW – POWSTANIE EKOMUZEUM
14.07.2017

Wspólny projekt Gminy Czarny Bór i jej partnerów: Gmin Stare Bogaczowice i Szczawno Zdrój, Fundacji Edukacji Europejskiej oraz Nadleśnictwa Wałbrzych otrzymał dotację w wysokości 1 377 000 zł. Projekt pn. „EKOMUZEUM WOKÓŁ TRÓJGARBU – etap II – sposób na ochronę i udostępnianie zasobów przyrodniczych masywu Trójgarbu i Chełmca” okazał się najlepszym wśród projektów zgłoszonych do konkursu o dofinansowanie projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wczoraj w Bibliotece + Centrum Kultury w Czarnym Borze podczas konferencji Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej przekazał na ręce Wójta Gminy Czarny Bór Adama Góreckiego dokumenty potwierdzające przyznane dofinansowanie.

Jak zauważył podczas wczorajszej konferencji Wójt Gminy Stare Bogaczowice Mirosław Lech partnerzy projektu mieli wiele wątpliwości co do jego powodzenia gdy rozważali podjęcia się tej inwestycji. - Odbyło się wiele spotkań w tej sprawie, a dzisiejsze jest potwierdzeniem determinacji i zaangażowania wszystkich uczestników projektu – zaznaczył wójt Adam Górecki.

Projekt zakłada realizację dwóch zadań. Pierwszym z nich jest budowa wieży widokowej na szczycie Trójgarbu, która swoją konstrukcją ma nawiązywać do trzech partnerskich samorządów oraz montaż małej architektury turystycznej na szlakach, tj. wiat turystycznych, stołów z ławkami, tablic informacyjnych i kierunkowskazów, stojaków na rowery oraz koszy na śmieci. Drugie zadanie to działania edukacyjne w szkołach podstawowych i gimnazjalnych w 3 gminach uczestniczących w projekcie oraz opracowanie i udostepnienie elektronicznych materiałów edukacyjnych o EKOMUZEUM.

Wójt Adam Górecki zwrócił szczególną uwagę na fakt jak bardzo ważne dla ochrony i podkreślenia walorów obszarów cennych przyrodniczo jest skanalizowanie ruchu turystycznego. Dotyczy to samego Trójgarbu jak i góry Chełmiec, o którą projekt został  poszerzony w celu wykorzystania bazy noclegowej Szczawna Zdroju i zwiększenia dzięki temu ruchu turystycznego w obrębie tych dwóch gór. Ten cel jak zauważył burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk jest bardzo istotny dla jego gminy jako uzdrowiska. Natomiast Gabriel Grobleny Nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych wyraził swoje zadowolenie, iż kolejny projekt jaki otrzymał dofinansowanie jest ściśle związany z lasem, gdyż lasy są wizytówką ziemi wałbrzyskiej.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 620 000 zł, a zakończenie wszystkich zadań w tym kierunku planowane jest na październik 2018 r.

 

« powrót