Czarny Bór
- gmina ludzi z pasją
BIP
data

Zwolnienia lekarskie od 1 grudnia tylko elektronicznie
19.11.2018

Od 1 grudnia br. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje, bowiem dostęp do niezbędnych danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Większość danych identyfikacyjnych jest uzupełniana automatycznie przez system. System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Lekarze nie mają problemu z wystawianiem zwolnień w czasie wizyty domowej, wcześniej, bowiem drukują sobie e-ZLA, wypełniają je w czasie wizyty u pacjenta a później wprowadzają do systemu. Zwolnienie mogą także wystawić na miejscu, w domu chorego, jeśli mają ze sobą laptop i dostęp do Internetu.

Asystent medyczny. Dodatkowo lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej – pracowników wykonujących zawód medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników medycznych, sekretarki medyczne. Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza będzie decydował, komu wypisać zwolnienie. Nadal to wyłącznie lekarz będzie decydował o zwolnieniu i jego szczegółach.

System elektronicznych zwolnień lekarskich jest dużym ułatwieniem dla pracodawców. Muszą jednak mieć założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taki profil obowiązkowo muszą mieć pracodawcy – płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. Inni mogą to zrobić dobrowolnie,
a naprawdę warto. Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. I co też ważne, pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Pacjent wychodząc od lekarza nie dostanie już do ręki papierowego, zielonego druku. To będzie zbędne gdyż po podpisaniu przez lekarza, elektroniczne zwolnienie natychmiast zostanie przesłane do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pacjenta, to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał z bólem lub gorączką fatygować się do pracodawcy, aby w ciągu siedmiu dni przynieść zwolnienie, pod groźbą obniżenia zasiłku.

 

« powrót